Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej
Lubiana AUD

Bądź zdrów Prowadzi:  Joanna Stankiewicz

Lekarze ostrzegają kobiety. "Ten wirus przenosi się nie tylko poprzez bezpośredni kontakt seksualny"

- Wystarczy kontakt z narządami płciowymi, a nawet z dłonią, by się zarazić - mówili o infekcji HPV goście audycji Bądź Zdrów.

Pokaż więcej audycji

Eksperci dr Anna Abacjew-Chmyłko, dr Dariusz Wydra, Beata Gronek z Polskiego Towarzystwa Programów Zdrowotnych oraz dr Tadeusz Jędrzejczyk reprezentujący GUMED, były prezes NFZ mówili w Radiu Gdańsk o raku szyjki macicy. Program poprowadziła Joanna Stankiewicz.


NIE TYLKO KONTAKT SEKSUALNY

W trakcie audycji słuchacze zadawali pytania. - Czy na raka szyjki macicy narażone są głównie kobiety bardzo aktywne seksualnie? - zastanawiała się jedna z pań.

- Wirus nie przenosi się tylko w czasie bezpośredniego kontaktu płciowego, ale także przez kontakt z narządami, a nawet z dłonią. Może być przeniesiony również z matki na dziecko, nie tylko w czasie porodu. Trzeba pamiętać, że 5 proc. przypadków raka szyjki macicy nie jest związanych z infekcją HPV, tylko z innymi czynnikami - tłumaczyli specjaliści.

AMERYKAŃSKI PROGRAM


Należy wykonywać badania w kierunku obecności wirusa HPV. Dla kobiet powyżej 30. roku życia od dwóch lat obowiązuje amerykański program, łączący badanie cytologiczne wraz z selekcjonowaniem 13-14 typów wirusa o wysokim ryzyku. - Dobry wynik powoduje wydłużenie okresu między badaniami profilaktycznymi do 5 lat. Powinny być one przeprowadzane w wieku od 30 do 65 roku życia - przekonywali eksperci.

Komentarze

Radio Gdańsk © 2017