Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej
wfos.gdansk.pl/

Kawałek świata i herbata Prowadzi:  Włodzimierz Raszkiewicz

Czy młodzież nałogowo korzysta z telefonów? Znamy wyniki badań.Tragedii nie ma, ale jest problem

Czy młodzież nałogowo korzysta z telefonów komórkowych? Może i tak? Tylko co to właściwie znaczy "nałogowe korzystanie? Teraz wiadomo o tym zjawisku więcej, są wyniki ogólnopolskich badań nałogowego korzystania z telefonów. Trzy procent młodych ludzi powinno trafić od razu na kozetkę psychologa, dziesięć procent zdecydowanie za często zerka do smartfona.

Pokaż więcej audycji

To pierwsze tak duże badania fonoholizmu (nałogowe używanie telefonu) w Polsce. Objęły grupę 22 tysięcy dzieci i młodzieży. Przebadano też 3,5 tysiąca nauczycieli, których przede wszystkim przepytywano czy zauważają zjawisko uzależnienia od telefonów komórkowych i co wiedzą na temat cyberprzemocy.

Nasz gość, Maciej Dębski, socjolog i założyciel Fundacji Dbam o mój Z@sięg, mówi, że z samą definicją fonoholizmu mogą być kłopoty. Nałogowe korzystanie z telefonu komórkowego łatwiej rozpoznać po symptomach niż sprecyzować w jednej formułce. Z pewnością mamy  czynienia z pokoleniem "always on". W dzisiejszym świecie trudno żyć bez internetu, komórki, komputera. Dzieci i młodzież spędzają coraz więcej czasu w świcie cyfrowych mediów. Konsekwencją moga być problemy z nauką i koncentracją, mową, spadek aktywności szkolnych i pozaszkolnych oraz stosowanie różnych form przemocy. Również bezsenność, depresja, otyłość, to niebezpieczne konsekwencje korzystania z nowych mediów.

zasięg

Co ciekawe, z badań wynika, że dziewczęta przejawiają wyższe wyniki w ogólnej skali fonoholizmu.

Z ogólnopolskich badań wynika, że 2-3 procent młodzieży przejawia wyraźne symptomy uzależnienia od urządzeń podłączonych do sieci internetowej. Symptomy dotyczą zarówno emocji (brak poczucia bezpieczeństwa, brak poczucia wpływu na dziejące się wydarzenia i lęk związany z byciem poza głównym nurtem życia), ale też i zachowań (nie rozstawanie się z aparatem, ciągłe dotykanie go, częste odblokowywanie ekranu, nałogowe czekanie na kontakt, bycie w gotowości do takiego kontaktu zarówno o każdej porze dnia i nocy). Co ciekawe, nasz rozmówca przyznaje, że grupą bardziej zagrożoną fonoholizmem od młodzieży jest pokolenie obecnych 30-40 latków. To pokolenie, które porzuciło telewizję na rzecz czerpania informacji z Internetu. Oni bardziej są "always on" niż dzieci i młodzież. 

Posłuchaj rozmowy z Maciejem Dębskim:


TU MOŻESZ POBRAĆ WYNIKI BADAŃ
Włodzimierz Raszkiewicz

Komentarze

Radio Gdańsk © 2017