Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej
13 urodziny manhattanu

Nasza flota, choć nieduża Prowadzi:  Sylwester Pięta

US Navy ma nowy nabytek. Zapytamy specjalistę o jego nietypowy wygląd

Dziś zaczynamy od zamieszania wokół planu modernizacji sił zbrojnych. Z jednej strony docierają do nas doniesienia - na podstawie informacji podawanych podczas Komisji Obrony Narodowej - o wieloletnich opóźnieniach w zakupie nowych okrętów.

Pokaż więcej audycji

Z drugiej strony mamy sprostowania Ministerstwa Obrony Narodowej mówiące o tym, że zakupy będą realizowane w czasie. Gdzie leży prawda? Próbujemy wyjaśnić to w rozmowie z posłem Arturem Soboniem, członkiem Komisji Obrony Narodowej. Rozmawiamy nie tylko o przyszłości polskiej Marynarki Wojennej, ale też generalnie o przyszłości okrętów.

Czy ta przyszłość wygląda tak jak futurystyczny USS Zumwalt? To prototypowy okręt zbudowany w stoczni Bath Iron Works przez Stany Zjednoczone dla amerykańskiej marynarki wojennej. Dlaczego o nim rozmawiamy? Dlatego, że wszedł on niedawno do służby w US Navy. Między innymi o jego bardzo nietypowe kształty pytamy eksperta portalu defence24.pl, kmdr. por. rez. Maksymiliana Durę.

Na koniec przenosimy się do radiowego archiwum. Czas na trzecią część rozmowy byłej już redaktor Radia Gdańsk Marii Prucińskiej z komandorem Andrzejem Kłopotowskim, który w czasie drugiej wojny światowej dowodził m.in. okrętem ORP Dzik. Po wojnie kmdr. Kłopotowski osiadł na kilkadziesiąt lat na Malcie. I od tego właśnie wątku rozpoczyna się kolejna część rozmowy.

Komentarze

Radio Gdańsk © 2017