Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej
Automiras aud

Ptasie Radio Gdańsk Prowadzi:  Włodzimierz Raszkiewicz

Sowa uszatka ma fałszywe uszy, a my często fałszywe wyobrażenie o sowach

Tym razem Ewelina Sobańska pohukuje, jakby dmuchała w pustą butelkę. Naśladuje tym samym głos samca sowy uszatki. Wybierając się jesienią do parku, uszatek raczej nie usłyszymy, sowy odzywają się w okresie godowym, ale można mieć szczęście i zobaczyć je siedzące po kilka sztuk na jednym drzewie - mówi Piotr Kamont.

Pokaż więcej audycji

Wybierając się na nagranie do parku przy Politechnice Gdańskiej przylegającym do ruchliwej Alei Zwycięstwa raczej nie liczyliśmy na spotkanie z sowami oko w oko, chcieliśmy wczuć się w aurę otaczającą te ptaki.

Sowy w powszechnej świadomości wydają się być wielkimi ptakami. Tymczasem uszatki nie są większe od dużego gołębia - opowiada Piotr. Za to siła z jaką spadają na zdobycz jest ogromna. Sowy polują na myszy i norniki, ale gdyby ofiara uszatki była wielkości człowieka, to ptak spadł by na nią z siłą porównywalną do 12 tonowego spadającego ciężaru.

Charakterystyczne "uszy" umiejscowione na głowie uszatki nie są właściwymi uszami i nie są związane ze słuchem. To ruchome kępki piór. W czasie lotu i gdy ptak jest spokojny, są położone. Od nich wzięła się nazwa - sowa uszatka. Niektórzy ornitolodzy uważają, że przy ich pomocy uszatki mogą się komunikować. Właściwe uszy są ulokowane poniżej oczu ptaka. Pomarańczowo-czerwone oczy świadczą o tym, że to sowy aktywne w nocy. Polują głównie o zmierzchu i świcie. W dzień uszatka siedzi ukryta, stara się upodobnić do konarów drzewa.

Posłuchaj audycji o uszatkach:


Na zakończenie zamieszczamy małe fotograficzne uzupełnienie do zeszłotygodniowej audycji. Magda Lipka informuje, że rzeczywiście łabędzie krzykliwe można spotkać w Mikoszewie. Na dowód dołącza poniższe zdjęcie. Dziękujemy.
krzykliwy fot Magda Lipka 

logo ptaki i wfośKto rano wstaje temu ptak nadaje :) To podobnie jak Radio Gdańsk. Jesteśmy na pTAK i pod takim hasłem emitujemy na naszej antenie ptasie audycje. Można ich słuchać w każdy poniedziałek po godzinie 14.00. O ptakach opowiadają Ewelina Sobańska i Piotr Kamont, rozmawia Włodek Raszkiewicz. Jeśli mają Państwo jakieś sugestie, chcecie się podzielić spostrzeżeniami lub zdjęciami to zapraszamy do mailowego kontaktu: Ewelina Sobańska Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. Piotr Kamont Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. Włodzimierz Raszkiewicz Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. Programy powstają we współpracy ze Stowarzyszeniem Ptaki Polskie i są współfinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Komentarze

Radio Gdańsk © 2017