Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej
Lubiana AUD

Ptasie Radio Gdańsk Prowadzi:  Włodzimierz Raszkiewicz

Pingwiny są na Bałtyku!!! Nasi ornitolodzy zapewniają, że to może być prawda

Pingwinami północy nazywane są alki. Ptaki z tej rodziny co prawda latają, ale na lądzie przybierają często "pingwinią" postawę. Stoją wyprostowane, a ich masywne ciało przypomina sylwetkę małego pingwina.

Pokaż więcej audycji


Alka zwyczajnaAlki, chociaż lęgną się na skalistych wybrzeżach zimnych wód północy, można spotkać nad Bałtykiem. Ptaki z tej rodziny są jednak u nas ornitologicznym rarytasem. Trzymają się otwartego morza z daleka od brzegu. Najlepiej obserwować je wybierając się w rejs. W Gdańsku organizowane są takie rejsy na ptaki. LINK TUTAJ

Posłuchaj audycji o alkach:


Na zdjęciu po lewej alka zwyczajna. Prawda, że sylwetka ptaka przypomina pingwina. 

alka fot Mateusz Ściborski
Tak wygląda "pingwin" w locie napisał autor zdjęcia tutaj prezentowanego Mateusz Ściborski. Magdalena Hadwiczak informuje, że żeby było ciekawie, nazwa pingwin pochodzi podobno z języka walijskiego, w którym pen gwyn oznaczało białą głowę. Nazwy tej używano do opisu wymarłej już alki olbrzymiej. Więc to pingwiny nazywają się jak alki. Dziękujemy za nawiązanie do audycji w której jest oczywiście mowa o wymarłych alkach olbrzymich. Przyznać trzeba, że one najbardziej przypominały wyglądem pingwiny.  

alka fot Mirosława Wantoch Rekowskaalki 2 fot Mirosława Wantoch Rekowska
Całą kolekcję zdjęć zrobionych w czasie rejsu po Zatoce Gdańskiej i w miejscu gniazdowania ptaków (bliżej nieokreślona wyspa) podrzuciła nam Mirosława Wantoch-Rekowska. Naprawdę miło popatrzeć. Dwie wybrane fotografie Pani Mirosławy zamieszczamy powyżej.

Ewelina i Piotr w BrzeźnieAudycję nagrywaliśmy w Brzeźnie gdzie na zapleczu portowej strefy wolnocłowej tworzona jest nowa trasa spacerowa. A może to już Nowy Port?

logo ptaki i wfośKto rano wstaje temu ptak nadaje :) To podobnie jak Radio Gdańsk. Jesteśmy na pTAK i pod takim hasłem emitujemy na naszej antenie ptasie audycje. Można ich słuchać w każdy poniedziałek po godzinie 14.00. O ptakach opowiadają Ewelina Sobańska i Piotr Kamont, rozmawia Włodek Raszkiewicz. Jeśli mają Państwo jakieś sugestie, chcecie się podzielić spostrzeżeniami lub zdjęciami to zapraszamy do mailowego kontaktu: Ewelina Sobańska Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.  Piotr Kamont Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.  Włodzimierz Raszkiewicz Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.  Programy powstają we współpracy ze Stowarzyszeniem Ptaki Polskie i są współfinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Komentarze

Radio Gdańsk © 2017