Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej
Lubiana AUD

Ptasie Radio Gdańsk Prowadzi:  Włodzimierz Raszkiewicz

Jak mieszkają kury w lesie czyli rzecz o jarząbku

Czy jarząbka można nazwać kurą leśną? W zeszłym tygodniu alki nazywaliśmy pingwianami północy. To zbyt naciągane, ale rzeczywiście jarząbki żyją w lasach i należą do rodziny kurowatych.

Pokaż więcej audycji

Jarząbki w Polsce niegdyś liczne, obecnie należą do rzadkości. Na Pomorzu raczej ich nie spotkamy. Żeby spotkać się z jarząbkiem najlepiej wybrać się na wschodnie rubieże kraju lub w góry. Szacuje się że populacja w Polsce liczy około 80 tysięcy osobników.

jarząbek 1Na szczęście jarząbki już nie giną. Ilość ptaków od lat utrzymuje się na stałym poziomie. Jarząbkom wyjątkowo nie służyła monokulturowa gospodarka leśna. Jarząbki wyrugowane z jednego miejsca, na przykład po wycięciu dużej powierzchni leśnej, najczęściej samodzielnie na nie nie wracają. Te ptaki po prostu nie lubią i nie potrafią przemieszczać się na duże odległości.

Jarząbki potrzebują specyficznych warunków do życia. To ptaki osiadłe, wymagające lasów bogatych w pokarm, o dużym i rozbudowanym podszycie, z polanami i wieloma kryjówkami. Blisko musi być źródło wody do picia i piaszczyste miejsce do kąpieli.

Posłuchaj audycji o jarząbkach:


Włodzimierz Raszkiewicz


logo ptaki i wfośKto rano wstaje temu ptak nadaje :) To podobnie jak Radio Gdańsk. Jesteśmy na pTAK i pod takim hasłem emitujemy na naszej antenie ptasie audycje. Można ich słuchać w każdy poniedziałek po godzinie 14.00. O ptakach opowiadają Ewelina Sobańska i Piotr Kamont, rozmawia Włodek Raszkiewicz. Jeśli mają Państwo jakieś sugestie, chcecie się podzielić spostrzeżeniami lub zdjęciami to zapraszamy do mailowego kontaktu: Ewelina Sobańska Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.  Piotr Kamont Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.  Włodzimierz Raszkiewicz Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.  Programy powstają we współpracy ze Stowarzyszeniem Ptaki Polskie i są współfinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Komentarze

Radio Gdańsk © 2017