znajdz66
śr, 2 grudnia 2015r.
Balbiny, Pauliny
Blogi RG

Chłopi, czyli gigantyczny musical na otwarcie Teatru Muzycznego

Oceń
(0 głosów)
Maciej Boryna (Bernard Szyc) podczas próby spektaklu Maciej Boryna (Bernard Szyc) podczas próby spektaklu fot. materiały prasowe
Po raz pierwszy w Polsce powieść "Chłopi" Władysława Reymonta zostanie pokazana jako musical. Prapremiera odbędzie się w piątek w Teatrze Muzycznym w Gdyni.
To jest największy spektakl w życiu jaki udało mi się realizować - podkreśla autor adaptacji i reżyser Wojciech Kościelniak. Na scenie pojawi się ponad sto osób, w tym 70 aktorów. To członkowie stałego zespołu oraz adepci Studium Wokalno - Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej. Orkiestrę stanowi ponad 20 muzyków.

chlopi 6Spektakl opowiada głównie o relacjach czwórki głównych bohaterów: Boryny, Jagny, Antka i Hanki. Wdowiec i najbogatszy gospodarz w Lipcach Maciej Boryna zakochuje się w Jagnie. Ale ma do tej pełnej sił witalnych dziewczyny Antek, żonaty i skonfliktowany z ojcem syn Boryny.


Musical nawiązuje do polskiej tradycji, aktorzy ubrani są w barwne, łowickie stroje. Muzyka opiera się na motywach ludowych, ale nie brakuje w niej wątków symfoIMG 9348nicznych, bałkańskich, żydowskich. Obok pieśni chóralnych, śpiewanych białym głosem pojawią się także songi. Kompozytorem i kierownikiem muzycznym jest Piotr Dziubek.
 

Prapremiera "Chłopów" była marzeniem dyrektora Macieja Korwina. Tym spektaklem chciał otworzyć zmodernizowany Teatr Muzyczny jesienią tego roku. To marzenie zmarłego w styczniu Macieja Korwina udało się zrealizować.


Jeszcze w kwietniu, kiedy decydowaliśmy, że robimy premierę, wyglądało to beznadziejnie. Ale determinacja wielu osób granicząca z szaleństwem spowodowała, że się to udało - mówi Bernard Szyc, w spektaklu grający rolę Boryny, na co dzień pełniący obowiązki Zastępcy Dyrektora d/s Artystycznych. Próby trwały jednocześnie z rozbudową teatru.

Po trwającej 2,5 roku modernizacji gdyńska instytucja stała się największą w naszym kraju sceną musicalową. Są tu trzy sceny: Duża (1070 miejsc), Nowa (360 miejsc) oraz Kameralna (150 miejsc). Jednocześnie mogą być grane oglądać trzy spektakle. Na każdą ze scen są osobne wejścia i oddzielne foyer.


"Chłopi", powieść Władysława Reymonta, pisana w latach 1901-1908, opublikowana w formie książkowej w latach 1904-1909 ukazuje życie społeczności zamieszkującej wieś Lipce na przestrzeni czterech pór roku. Pisarz otrzymał za ten utwór Nagrodę Nobla w 1924 roku.


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu radiogdansk.pl. Radio Gdańsk S.A. nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Administrator strony zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy, w których występują słowa powszechnie uznane za wulgarne, naruszających dobre imię innych osób lub ich dane "wrażliwe" oraz zawierających ogłoszenia komercyjne.

Dodaj opinię

Radio Gdańsk TV

2013 - Radio Gdańsk