Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej
Wiadomości
Mieszkańcy Miłowa k. Przywidza nie mają wody... przez gaz łupkowy fot. Sylwester Pięta
  • Piątek,

    16 maja 2014

    16:19

Mieszkańcy Miłowa k. Przywidza nie mają wody... przez gaz łupkowy

Koncern zaczął szukać gazu łupkowego, w kranach przestała lecieć woda. Mieszkańcy Miłowa niedaleko Przywidza są bezradni.
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo rozpoczęło w czwartek wiercenie otworu w poszukiwaniu gazu łupkowego. Do procesu potrzebne są duże ilości wody. Ta czerpana jest z hydrantu w pobliżu miejsca odwiertu i na to skarżą się mieszkańcy. Jak mówią, w czwartek późnym wieczorem w wielu domach przestała lecieć woda. Są przekonani, że ma to związek z odwiertem, bo w tym samym momencie widzieli jak beczkowóz jest napełniany z sieci wodociągowej. Boją się też, że sytuacja będzie się powtarzać - wiercenie otworu o głębokości 3,8 km potrwa bowiem około dwóch miesięcy.
- Telefon w moim domu się urywa. Ludzie od wczoraj dzwonią i mówią, że albo nie mają wody, albo że ta "strzela" z kranu lub ma brązowy kolor, mówi sołtys Miłowa Krzysztof Jankowski.

Jak podkreśla, firma miała pobierać wodę z innego hydrantu. Taka, zdaniem Jankowskiego, była umowa wójta z mieszkańcami.

Z kolei wójt zapewnia, że brak wody w niektórych kranach wynikał z problemów z pompą, która została już naprawiona. Przyznał jednak, że podczas pobierania wody z wodociągu może nastąpić obniżenie ciśnienia. - Nakazaliśmy pobieranie jej w godzinach nocnych. Jeśli jednak mieszkańcy nadal będą skarżyć się na problemy, nakażę firmie pobieranie jej z innego miejsca, mówi wójt Marek Zimakowski.

Komentarze

 
leon 2014-05-26 19:18
-2 Cytuj
A rolnicy to przeciwko czemu teraz protestują ? Pewnie biedacy nie mają gdzie kasy z Unii już upychać więc są wkurzeni.
 
 
Arturo 2014-05-22 15:23
+2 Cytuj
Jacy ''bezradni'' mieszkańcy ?!
Ludzie powinni szybciutko się zorganizować w grupe, przyłączyć się do pikiety z Zurawłowa i dalej się łączyć z np. protestującymi rolnikami czy rodzicami upośledzonych dzieci,
Wspólnie się wspierać, i działać a nie każdy sobie rzepke skrobie.
 
 
To NIC, to tylko... 2014-05-21 02:41
+1 Cytuj
PRZEDSMAK tego co sie w Polsce bedzie dzialo. Rwac wlosy przestalam ze samym przekonywaniem nic sie w Polsce nie zmieni i gdy zrozumialam ze tylko tragedie osobiste ,i to wiele wiele bolesnych doswiadczen i szkod moze obudzic fale protestu na tyle silna by zaprzestac wiercen i szkod.
Francuzi sa madrzy PRZED szkoda tu regularne silne manifestacje przypominaja , ostrzegaja politykow zeby sie nie dali podkupic . Nawet te concesje ktore jeszcze sa w zawieszeniu sa atakowane . Wlasnie w te sobote organizuje sie zmow wielki manif tym razem w Bellegarde http://stopgazdeschiste.org/2014/04/16/mobilisation-en-rhone-alpes-levons-nous-pour-dire-un-non-definitif-aux-permis-des-moussieres-et-de-gex-bellegarde-le-24-mai-2014/
 
 
Andrzej G. 2014-05-17 14:39
+5 Cytuj
Przecież gmina mówiła, że woda miała być dostarczana z innych źródeł a nie z wodociągów gminnych. Ktoś nas próbuje zrobić w balona!
 
 
Przeciwnik łupków 2014-05-17 08:13
+3 Cytuj
Akurat pompa. Mówiliśmy że tak będzie a to dopiero początek.
 
 
1Rysiu 2014-05-17 06:55
+2 Cytuj
Przeczytałem,że najwięcej gazu łupkowego można wydobyć w centralnej Danii i formalności wraz z opłatami są niewysokie.Tu w Polsce ziemia wyschnie i rolnictwo zginie.Podobnie są szkodliwe sztucznie wykopane stawy,które osuszają glebę.Na suchej glebie nawet kartofle nie chcą urosnąć!Ginie też fauna czyli większość mieszkających zwierząt!Urzędn icy wydający pozwolenia widocznie nie dbają o te sprawy, choć wiedzę ze szkół wyższych mają!
 

Radio Gdańsk © 2016