Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej
Wiadomości
Sopocka restauracja nie chce Rosjan. Interwencję zapowiada prezydent kurortu źródło: facebook.com
  • Czwartek,

    04 września 2014

    17:27

Sopocka restauracja nie chce Rosjan. Interwencję zapowiada prezydent kurortu

Nie obsługujemy Rosjan - napis tej treści wita osoby, które wchodzą do jednej z sopockich restauracji mieszczących się przy plaży. Kartka zawisła po tym jak wojska rosyjskie wkroczyły na terytorium Ukrainy.
Właściciel restauracji Jan Hermanowicz od wielu miesięcy daje do zrozumienia, co myśli o tym, co dzieje się na Ukrainie. Jesienią wywiesił żółto-niebieską flagę nad wejściem - jak sam tłumaczy - popierając to, co działo się na Majdanie. Niedawno dołożył do tego plakat wyśmiewający pokojowe intencje Wladimira Putina oraz kartkę z napisem "Nie obsługujemy Rosjan" w językach polskim i ukraińskim.

Dlaczego swój protest kieruje przeciwko mieszkańcom a nie politykom? - Robię to, ponieważ według mnie społeczeństwo rosyjskie jest współodpowiedzialne za to, co dzieje się na Ukrainie. Rosjanie zachowują się biernie, milczą, nie protestują, a wręcz popierają poczynania Putina, twierdzi Jan Hermanowicz.

Gdy Rosjanie widzą napis, często wychodzą z restauracji. Zdarzają się jednak i tacy, którzy podchodzą do właściciela i przekonują, że nie podoba im się polityka Putina. Zdarzały się też nieprzyjemne incydenty - ktoś nazwał Hermanowicza rasistą. On sam jednak, jak zapowiada, nie zamierza się ugiąć.

Tymczasem do tego chce go namówić Jacek Karnowski. Prezydent Sopotu podkreśla, że zna Hermanowicza i ceni go za jego wcześniejszą działalność, w wyniku której w czasie stanu wojennego 2 lata przesiedział w więzieniu. - W pewnym sensie rozumiem i popieram protest pana Hermanowicza, bo domyślam się, że chciał protestować przeciwko agresorskiej polityce Putina. W Rosji mieszka jednak bardzo wielu ludzi. W Sopocie podczas festiwalu literackiego było bardzo wielu literatów, którzy nie popierają prezydenta Rosji i przeciwko niemu protestują. I to mimo, że za taki protest można wylądować w więzieniu czy szpitalu psychiatrycznym. Będę namawiał pana Hermanowicza do zdjęcia tego ogłoszenia, mówi prezydent Karnowski.
sp/marz

Komentarze

 
xx 2014-09-13 19:35
+1 Cytuj
przypomniało się stare , tradycyjne nur für ...?
 
 
Buła 2014-09-08 19:45
0 Cytuj
A po jakiemu to jest napisane? Bo na pewno nie po rosyjsku :)
 
 
Pomorzanin 2014-09-08 07:53
+2 Cytuj
Chciał zaistnieć to wywiesił kartę - głupota restauratora i nic więcej, cienki Bolek
 
 
Gdańszczanin 2014-09-07 19:19
+1 Cytuj
Cytuję Alex Merak:
"в России такого "владельца" бы в тот же день призвали к остветственности за разжигание межнациональной розни.

Żyrynowskiego Władimira ktoś za rozpalanie nienawiści narodowej pozwał? np. za jego żądania kastrowania Kaukazców? lub grożenie sąsiadom Rosji atakiem atomowym?
 
 
Gdańszczanin 2014-09-07 19:15
+2 Cytuj
Tak Rosjanie przejmują się napisem w Polsce, a ILU ROSYJSKICH ŻOŁNIERZY (zabłądziwszy ;), którzy pojechali na urlop na Donbas ;), lub uciekli z armii z tankiem ;b) zginęło już w Ukrainie, to ich nie obchodzi... Kartka ważniejsza od setek młodych ludzi...
 
 
Northern 2014-09-07 05:17
0 Cytuj
Ukrainian government are war criminals.
 
 
jerzy byda 2014-09-07 01:57
0 Cytuj
Cytuję manepha:
und deutschen bürger russische abstammung dürfen rein , oder auch draussen bleiben?

Как я вас понимаю! Тоже вот, не знаю как быть теперь. Наверное с голоду умру.))))
 
 
jerzy byda 2014-09-07 01:48
+2 Cytuj
Cytuję mały:
zamknąć ruskim naszą granicę i po problemie ... potrzebni tu jak rybie ręcznik

maly nie pisz, jedz jablka.))))
 
 
ggggggg 2014-09-06 21:24
0 Cytuj
psheki stradayut kompleksom nepolnocenosti) ))))
 
 
moonsund 2014-09-06 19:45
+1 Cytuj
lepiej niż ten ... Putin? Albo Hitler?
Etniczna dyskryminacja w czystej vide.Pochemu nie ścigany?
Czy w Polsce więcej niż jeden raz, i jeszcze nadzieję pobyvat.Samim Polacy nie wstydzi?
 
 
Россиянин 2014-09-06 18:11
+2 Cytuj
Россиянам следует отказаться от посещения Сопота до улаживания инцидента.
 
 
mały 2014-09-06 17:50
0 Cytuj
zamknąć ruskim naszą granicę i po problemie ... potrzebni tu jak rybie ręcznik
 
 
Людмила 2014-09-06 05:31
0 Cytuj
Cytuję Jarosław Turkowski:
Русские с рождения ненавидят Америку и Запад. Когда вырастают едут туда учиться, оддыхать, покупать недвижимость. В основном дети Путина, Лаврова и других, а остальным лохам приходиться горбатиться на свою власть и наслаждаться Великой Россией под водочку с килькой!


Поляки все никак не угомонятся - простить России не могут, что с 15 века не могут ее завоевать, а как хотели...Теперь чужими руками хотят это сделать. Зачем только от гитлеровцев их освобождали, Краков спасали - нет благодарности у людей, а у поляков - тем более! Продажные Горбачев с Ельциным им были более угодны, а Путин, видите ли, не нравится. Да идите вы лесом...
 
 
Alex Merac 2014-09-06 03:01
+1 Cytuj
Поляки! Люди! Прекратитесь вести на провокации американских СМИ "Путин сейчас захватит Польша. Вот сейчас! А-а-а!", задумайтесь, зачем вообще вообще России Польша и как её использовать? Есть ли хоть какие-то не то что доказательства, хотя бы предпосылки к страшному-ужасн ому захвату? Их нет! Только истеричные беспочвенные крики, провоцирующие беспорядки и толкающие НАШ мир и НАШ регион к войне! Будьте благоразумны! Если рванёт, кому это выгодно? Точно не всем НАМ.
 
 
Alex Merac 2014-09-06 02:49
0 Cytuj
Cytuję Jarosław Turkowski:
Cytuję Alex Merak:
Дикость и расизм! Идитотия цветёт.
Мне вот друзья, кто там побывал, говорили, что польша расистами-русофобами полнится, и что впечатление о польской "гостеприимности" и что о туризме в Польшу у них только плохие впечатления, а я не верила.
Но этот бред уже все границы переходит. Да и в России такого "владельца" бы в тот же день призвали к остветственности за разжигание межнациональной розни.

Интересно, почему все боятся русских и за что Вас любить, может за Ленина, Сталина, Берию, Путина. Мы любим Толстого, Пушкина и очень Лермонтова, который сам все правильно написал- Прощая немытая Россия, страна рабов, страна господ. И вы мундиры голубые и ты им преданный народ.

То есть всё это - вы - немцефоб? Ненавидите всех немцев напрополую за вторую мировую? Немцефоб, австрийце и венгерце-фоб, за раздел Речи Посполитой?
Поставить равенство между царской Россией и современной, конечно же, очень корректно. :/
Интересно, а в каком веке жил Лермонтов? Интересно, какой у него был характер, биография и жизненные деяния? Интересно, что творилось в это время в других странах?
Gравительство выбрало вам врага, сегрегируюет часть собственного населения, gотому что тыкать в воображаемых химер пальцем - отличный способ отвлечь от проблем своей страны, с которыми правительство не в состоянии справиться. Этот метод напропалю используется всеми правительствами мира, пора бы уже понять.