Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej
Wiadomości
Szakal złocisty pojawił się w okolicach Słupska Szakal złocisty pojawił się w okolicach Słupska Fot. wikipedia.org
  • Piątek,

    29 stycznia 2016

    14:18

Szakale w pomorskich lasach. Leśnik uspokaja: "Szukają miejsca do życia, ale nie atakują ludzi"

W okolicach Słupska pojawiły się pierwsze osobniki szakala złocistego. Zwierzęta na co dzień zamieszkują południową Europę. Ostatnie osobniki widziano w północnej Polsce w latach 60. ubiegłego wieku. Prawdopodobnie wtedy wyginęły.
- Leśnicy zauważyli dwa osobniki prawdopodobnie przejechane przez samochody na drogach pomiędzy Słupskiem a Sławnem - mówi leśniczy z Barnowa Karol Veight.

POMIĘDZY LISEM A WILKIEM

Prawdopodobnie szakale złociste wędrują przez Pomorze i szukają sobie miejsca do życia. - Trzeba się dobrze przyjrzeć, by je rozpoznać. To taki zwierzak coś pomiędzy lisem, a wilkiem. Należy do psowatych. Słyszałem, że przywędrowały na nasze południowe granice kraju, ale na północy jeszcze o nich słychać nie było. Gdyby się u nas rozmnożył, mógłby wypierać lisa z naszych terenów, bo to są zwierzęta polujące na podobne gatunki. Szakal złocisty żywi się drobnymi gryzoniami. Nie atakuje ludzi. Nie gardzi też padliną, bo też tak się kojarzy - dodaje leśniczy.

Rodzimym terenem szakali jest północna Afryka i południowa Europa. Do Polski prawdopodobnie przywędrowały z Bałkanów lub terenów Ukrainy. W ubiegłym roku na polsko-czeskiej granicy myśliwi przez przypadek zastrzelili dwie sztuki szakala złocistego.

ZŁOTE FUTRO

Mają złote, krótkie i szorstkie futro. Są zwierzętami monogamicznymi, łączą się w pary na całe życie. Wraz z ogonem mogą mieć ponad metr długości i do pięćdziesięciu centymetrów wysokości.

Przemysław Woś/mich

Komentarze

 
Satyr 2016-04-10 00:45
0 Cytuj
"Ostatnie osobniki widziano w północnej Polsce w latach 60. ubiegłego wieku. Prawdopodobnie wtedy wyginęły." - bzdura całkowita. Szakal aż do 2015 roku w Polsce nie występował. Nigdy - nawet w epoce lodowej, kiedy żyły tu lwy, lamparty, hieny itp.
 
 
sheva 2016-02-02 19:51
+5 Cytuj
Zabił przez pomyłkę? Nie chce mi się w to wierzyć. Każdy może się tak tłumaczyć a konsekwencji zero.
 
 
lu 2016-02-02 12:05
+8 Cytuj
Jeżeli myśliwy strzela zwierzaka przez pomyłkę, to nie powinien być myśliwym. Mogli wziąć szakale za wilki, a wtedy tym bardziej nie powinni już więcej trzymać broni.
 

Radio Gdańsk © 2016