Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej
Kultura
Przez kolejne pięć lat pracami Teatru Wybrzeże pokieruje Adam Orzechowski. Przez kolejne pięć lat pracami Teatru Wybrzeże pokieruje Adam Orzechowski. Fot. Teatr Wybrzeże
  • Czwartek,

    29 września 2016

    14:00

Spektakle o Zatoce Sztuki i teatrze na Targu Węglowym. Znamy plany Teatru Wybrzeże na nowy sezon

Spektakl "Zatoka", który ma opowiadać o kontrowersjach związanych z Zatoką Sztuki w Sopocie, czy przedstawienie "Ja Teatr. Wybrzeże 70/50", którego bohaterem będzie Teatr Wybrzeże, obchodzący 70-lecie działalności, w tym 50-lecie obecności na Targu Węglowym. To tylko niektóre z premier, które pojawią się w repertuarze Wybrzeża w nowym sezonie artystycznym, zaczynającym się 1 października.
Jednocześnie kolejną pięcioletnią kadencję na stanowisku dyrektora sceny zaczyna Adam Orzechowski.

PRZEDŁUŻONA KADENCJA

Adam Orzechowski od 2006 roku jest szefem instytucji, która podlega Urzędowi Marszałkowskiemu w Gdańsku. Umowę na kolejną kadencję przedłużono mu bez przeprowadzania konkursu. Takie odbyły się w przypadku Filharmonii Bałtyckiej, gdzie ponownie dyrektorem został Roman Perucki i Opery Bałtyckiej, w której Marka Weissa zastąpił Warcisław Kunc.

Teatr Wybrzeże pod rządami Adama Orzechowskiego odnosi liczne sukcesy: artyści często otrzymują nagrody, a kupienie biletu na niektóre spektakle graniczy z cudem. - Patrzę na siebie i to, co robię bardzo krytycznie. Oczywiście, patrzę też krytycznie na to, co robią inni - mówi dyrektor w wywiadzie dla Radia Gdańsk. - Staramy się stale podnosić poziom, bo wciąż myślę, że jest wiele rzeczy do zrobienia. Poszukuję nowych tematów i nowych twórców, wpuszczam na scenę nowych reżyserów.

W sezonie artystycznym 2015/16 odbyło się 467 spektakli i 31 "Lekcji niegrzeczności", czyli performatywnych czytań literatury dziecięcej. Wystawiono 12 premier. W rozpoczynającym się sezonie planowanych jest dziewięć nowych przedstawień.

JUBILEUSZOWY SEZON

Teatr Wybrzeże zaczyna obchody 70-lecia, bo 20 listopada 1946 roku zainaugurował działalność prapremierą sztuki Tadeusza Gajcego "Homer i Orchidea" w reżyserii Iwo Galla. 7 stycznia 2017 roku upłynie 50 lat od premiery "Zmierzchu demonów" Romana Brandstaettera w reżyserii Jerzego Golińskiego, która otworzyła siedzibę instytucji na Targu Węglowym. Te rocznice mają być przypomniane w sztuce, która jest pisana na zamówienie teatru. Jej roboczy tytuł to "Ja Teatr. Wybrzeże 70/50".

Pierwszą premierą w sezonie 2016/2017 będzie "Mapa i terytorium" Michela Houellebecqa, czyli najbardziej utytułowana powieść francuskiego pisarza, laureata nagrody Goncourtów. Spektakl w reżyserii Eweliny Marciniak zostanie pokazany 14 października na Dużej Scenie. W tym samym miejscu w grudniu zaplanowano pokaz "Wiśniowego sadu" w reżyserii Anny Augustynowicz. Ta premiera będzie kulminacyjnym wydarzeniem jubileuszowego sezonu.

KONTROWERSJE WOKÓŁ ZATOKI SZTUKI W SPEKTAKLU "ZATOKA"

W 2017 roku na Scenie Kameralnej w Sopocie zostanie wystawione przedstawienie "Zatoka" Michała Kurkowskiego, młodego autora sztuk. Tekst powstał w oparciu o materiały prasowe i dokumenty dotyczące głośnej i bulwersującej sprawy, nazywanej "zatoką świń". Były kierowca Zatoki Sztuki w Sopocie Krystian W. pseudonim "Krystek" jest podejrzany o liczne przestępstwa seksualne. Media nazwały go "łowcą nastolatek". O sprawie więcej piszemy >>> TUTAJ.

Nad nowymi spektaklami w Teatrze Wybrzeże będą pracować także Grzegorz Wiśniewski, Zbigniew Brzoza i Rudolf Zioło. Wystawiona zostanie sztuka "Śmierć białej pończochy" Mariana Pankowskiego. Planowana jest kolejna koprodukcja z Gdańskim Teatrem Szekspirowskim. W lipcu 2017 roku najprawdopodobniej zobaczymy "Zakochanego Szekspira" Lee Halla w reżyserii Pawła Aignera.
Wywiad z dyrektorem Adamem Orzechowskim zaprezentujemy 29 września w Peronie kulturalnym o godz. 21:30.
Marzena Bakowska

Komentarze

Radio Gdańsk © 2017