Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej
Kultura
Strażnicy miejscy debiutują na teatralnej scenie, ucząc bezpieczeństwa najmłodszych widzów. Strażnicy miejscy debiutują na teatralnej scenie, ucząc bezpieczeństwa najmłodszych widzów. Fot. Teatr Miniatura/Piotr Pędziszewski
  • Piątek,

    27 stycznia 2017

    22:00

Aktorzy i strażnicy miejscy wspólnie na scenie. Premiera bajki o Jaśku i Małgośce w Teatrze Miniatura

"Jasiek i Małgośka, czyli uważaj, robaczku!" - premiera przedstawienia lalkowego dla dzieci pod tym tytułem odbędzie się 29 stycznia w Teatrze Miniatura w Gdańsku. Tekst sztuki napisali i przygotowali spektakl aktorzy, którzy jednocześnie pojawią się na scenie - Magdalena Żulińska i Piotr Kłudka.


Gośćmi każdego przedstawienia będą także funkcjonariusze gdańskiej Straży Miejskiej.


BAJKA MA UCZYĆ SAMODZIELNOŚCI I BEZPIECZEŃSTWA

Spektakl jest przeznaczony dla dzieci w wieku od czterech lat. - To wariacja na temat znanej bajki o Jasiu i Małgosi. W bardzo żartobliwy sposób mówimy o rzeczach ważnych, na przykład o bezpieczeństwie - wyjaśnia Piotr Kłudka. Przedstawienie uczy także najmłodszych samodzielności, a jednocześnie ostrożności.

- Staraliśmy się pisać ten tekst dwuwymiarowo. Jest on skierowany do dziecka, ale rodzic odczyta inną warstwę - dodaje Magdalena Żulińska. Aktorzy opracowali również warstwę muzyczną spektaklu i piosenki. Do współpracy zaprosili aktora Andrzeja Żaka, który pełni rolę narratora oraz zaprojektował scenografię. Charakterystyczne lalki-robaczki i maski do spektaklu zaprojektowała Agata Żukiewicz, studentka wydziału rzeźby gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych.

SCENICZNY DEBIUT STRAŻNIKÓW MIEJSKICH

Po raz pierwszy funkcjonariusze gdańskiej Straży Miejskiej podjęli współpracę z aktorami. Będą po każdym przedstawieniu, które będzie trwało 45 minut, rozmawiać z małymi widzami.

- Nawiązując do przedstawienia i sięgając po niektóre rekwizyty, mundurowi w przyjazny i przystępny sposób przypominają dzieciom podstawy bezpieczeństwa. Maluchy uczą się co robić w przypadku kontaktu z agresywnym zwierzęciem i jak się zachować, gdy zaczepia je obca osoba oraz o czym trzeba pamiętać na ulicy, by nie narażać się na niebezpieczeństwo - tłumaczy rzecznik Straży Miejskiej w Gdańsku Wojciech Siółkowski.

KOLEJNY AUTORSKI SPEKTAKL AKTORÓW

Magdalena Żulińska i Piotr Kłudka przygotowali spektakl w ramach Sceny Inicjatyw Aktorskich. To projekt umożliwiający realizację autorskich pomysłów zespołu artystycznego Teatru Miniatura. Do tej pory w jego ramach powstały dwa spektakle dla dorosłych - "Karakonia. Pieśni według Schulza" z inicjatywy Edyty Janusz-Ehrlich i "U stóp drabiny" z inicjatywy Jacka Majoka oraz cykl filmów animowanych dla dzieci "Rodzina Papetów" z pomysłu Wojciecha Stachury.
Marzena Bakowska

Komentarze

Lubiana B Kult

Radio Gdańsk © 2017