Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej
Kultura
Nie żyje rzeźbiarka Magdalena Abakanowicz. W młodości na Pomorzu trenowała lekkoatletykę Fot. PAP/Andrzej Rybczyński
  • Piątek,

    21 kwietnia 2017

    12:47

Nie żyje rzeźbiarka Magdalena Abakanowicz. W młodości na Pomorzu trenowała lekkoatletykę

Nie żyje słynna polska rzeźbiarka Magdalena Abakanowicz. Informację o jej śmierci przekazała Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie. Abakanowicz znana była ze swych dużych, figuralnych kompozycji przestrzennych wykonanych między innymi z tkaniny. Zwane były one abakanami.
Na Pomorzu prace artystki pokazywane były na wystawach czasowych między innymi w Muzeum Narodowym w Gdańsku i w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie. Artystka związana była z Pomorzem w latach 40. i 50. W młodości jako lekkoatletka trenowała w Bałtyku Gdynia, Wybrzeżu Gdańsk – HKS Tczew i Gedanii Gdańsk. Zdobywała medale w mistrzostwach Polski.

W 1954 roku ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie, a potem Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Sopocie.

PRACE W WIELU MUZEACH ŚWIATA

Prace Magdaleny Abakanowicz można podziwiać w kilkudziesięciu muzeach świata, między innymi w Centre Georges Pompidou w Paryżu, Metropolitan Museum w Nowym Jorku oraz Museum of Modern Art w Kioto. Niestety, nie ma ich na Pomorzu, między innymi w Muzeum Narodowym w Gdańsku.

Marzena Bakowska/mich

Komentarze

Lubiana B Kult

Radio Gdańsk © 2017