Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej
O nas
Wojewódzkie Centrum Onkologii w Gdańsku to jednostka szpitala Copernicus Wojewódzkie Centrum Onkologii w Gdańsku to jednostka szpitala Copernicus Fot.Radio Gdańsk
  • Czwartek,

    04 lutego 2016

    07:00

Radio Gdańsk pomaga pokonać chorobę. Przekazaliśmy poradniki dla pacjentów walczących z nowotworem

Dziś obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Rakiem. Z tej okazji sześć tysięcy poradników dla pacjentów chorujących na raka trafiło do Wojewódzkiej Przychodni Onkologicznej szpitala Copernicus w Gdańsku. To już drugie wydanie publikacji przygotowanej przez dziennikarkę Radia Gdańsk.

Poradnik przekazywany jest pacjentom podczas wizyty u lekarza onkologa. Trafia do każdej osoby, u której podejrzewa się chorobę nowotworową.

PORADNIK Z MYŚLĄ O SENIORACH

– Napisałam go z myślą zwłaszcza o seniorach, którzy mogą mieć problem z dotarciem do wiarygodnych informacji na temat nowotworów i sposobu ich leczenia. Mam nadzieję, że poradnik napisany prostym i zrozumiałym językiem, pozwoli znaleźć odpowiedzi na podstawowe pytania i pomoże zwycięsko przejść przez chorobę nowotworową – powiedziała Joanna Matuszewska z Radia Gdańsk, która od kilkunastu lat zajmuje się tematyką związaną z ochroną zdrowia.  

W publikacji można znaleźć przydatne wiadomości na temat badań diagnostycznych, które wykonywane są przed postawieniem diagnozy a także informacje o metodach leczenia raka dostępnych w placówce. Są też informacje o przebiegu i skutkach ubocznych chemioterapii, rodzajach leczenia chirurgicznego a także o radioterapii.

LEKARZE PRZEKAZUJĄ PACJENTOM


Nad merytoryczną stroną poradnika nadzór sprawowali lekarze onkolodzy z Wojewódzkiego Centrum Onkologii szpitala Copernicus w Gdańsku. Doktor Irena Czech, wicedyrektor placówki powiedziała, że poradnik jest już przekazywany pacjentom.

– Lekarz zawsze omawia z chorym proces leczenia, ale ze swojej praktyki wiem, że kiedy pacjent jest w gabinecie i dowiaduje się, że ma chorobę nowotworową, często jest tak zszokowany, że wiele z tych przekazywanych wówczas informacji nie pozostaje mu w pamięci. Pisemna forma pozwala w domu, w spokoju jeszcze raz te informacje uzyskać i się nad nimi zastanowić.

Doktor Irena Czech dodaje, że poradnik został napisany prostym językiem. - Dbaliśmy, żeby informacja zawarta w poradniku była zrozumiała dla pacjenta. W przystępny sposób informuje na czym polega leczenie, gdzie pacjent może szukać pomocy i jak ta pomoc będzie udzielana.

Z poradnika można się dowiedzieć jakie poradnie i oddziały działają w placówce, jakie są zasady rejestrowania się do lekarzy, kiedy i gdzie należy się zgłosić. Są też informacje na temat możliwej pomocy psychologicznej i psychoterapii, z której można skorzystać w ciężkich momentach choroby.

NIEZBĘDNE INFORMACJE


Dodatkowo z przewodnika pacjent dowie się też z jakiego powodu wykonywane są niektóre badania, dlaczego w wyniku leczenia mogą wypaść włosy, jak się odżywiać i jak minimalizować skutki uboczne chemioterapii. Broszura zawiera również najważniejsze numery telefonów i informacje na temat godzin pracy Wojewódzkiego Centrum Onkologii w Gdańsku. Przewodnik pacjenta powstał pod patronatem Radia Gdańsk oraz Ruchu Społecznego Polskie Amazonki we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego.

Tutaj można pobrać >>> Poradnik Pacjenta Onkologicznego

Komentarze

Radio Gdańsk © 2017