Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej
www.wellaphy.com/
Wiadomości
Cyrki chcą występować ze zwierzętami, Robert Biedroń protestuje. Skarga artystów na decyzję sądu Fot. Cyrk Zalewski

Cyrki chcą występować ze zwierzętami, Robert Biedroń protestuje. Skarga artystów na decyzję sądu

Trzy cyrki kontra prezydent Słupska. Artyści zaskarżyli decyzję Roberta Biedronia, który zakazał występów w mieście zespołów wykorzystujących w spektaklach cyrkowych zwierzęta.
Prezydent uważa, że ustawowo powinno się zakazać wykorzystywania zwierząt w cyrkach i zakazał wynajmowania miejskich terenów na potrzeby takich przedstawień.

SKARGA DO SĄDU

Skargę do sądu administracyjnego złożyły trzy cyrki: Zalewski, Korona i Arena. W ich opinii zakaz jest sprzeczny z prawem. Złożenie pozwu przeciwko władzom Słupska już w połowie tego roku - zapowiadał Stanisław Zalewski, dyrektor cyrku Zalewski.

Wynajął prywatny teren w Słupsku, by zorganizować jedno przedstawienie na które sprzedał sześćset biletów. - Podtrzymujemy swoje stanowisko. Ta decyzja była bezprawna. Złożyliśmy wspólny pozew trzech cyrków. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku nie uznał nas jednak za stronę tego sporu, stąd nasza decyzja o zaskarżeniu tego postanowienia i odwołanie do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Muszę też podkreślić, że wygrywamy tego typu sprawy w całej Polsce - mówi Tomasz Kamyk PR Manager Cyrku Zalewski.

BIEDROŃ: NIE ZMIENIĘ ZDANIA

Prezydent Słupska zapowiada, że zdania w sprawie cyrków ze zwierzętami nie zmieni. Tymczasem cyrkowcy podkreślają, że już dwanaście miast przegrało z nimi procesy o zakazy występów lub wycofało się z tej decyzji. Chodzi między innymi o Płock, Katowice i Bydgoszcz. Część miast jednak nadal odmawia cyrkom zgody na organizację przedstawień z udziałem zwierząt.

Przemysław Woś/mar

Komentarze

Radio Gdańsk © 2017