Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej
Automiras wiad
Wiadomości
Kilka miesięcy temu oddano nowe budynki na gdańskiej Letnicy. Kilka miesięcy temu oddano nowe budynki na gdańskiej Letnicy. Fot. Agencja KFP/Krzysztof Mystkowski
  • Piątek,

    17 lutego 2017

    15:28

Gdańska Letnica skorzysta na Mieszkaniu Plus? Są wstępne ustalenia

W gdańskiej Letnicy, tuż przy stadionie Energa, mogą powstać mieszkania w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus. Bank Gospodarstwa Krajowego i Polskie Koleje Państwowe podpisały umowę, która dotyczy 17 działek w dziesięciu miastach Polski.
W części komercyjnej program Mieszkanie Plus zakłada budowę dostępnych cenowo mieszkań na wynajem z opcją dojścia do własności. Szacuje się, że w kraju brakuje obecnie od 0,5 do 3 mln lokali.

250 HA GRUNTÓW

Program Mieszkanie Plus pozwoli też na efektywne - od strony biznesowej - wykorzystanie gruntów będących dziś w posiadaniu jednostek samorządu terytorialnego i Skarbu Państwa, w tym spółek z jego udziałem.

- We współpracy z PKP wytypowaliśmy wstępnie grunty o łącznej powierzchni około 250 ha, na których powstać może około 40 tysięcy mieszkań. Zapewne liczby te zostaną zweryfikowane. Dokładne dane będą znane po analizie chłonności terenów i uwarunkowań wynikających z zapisów miejscowych planów, a także po przygotowaniu ostatecznych koncepcji architektonicznych - podkreśla Bartłomiej Pawlak, członek zarządu BGK Nieruchomości.

- Rozpoczynamy pierwszy etap naszej współpracy z PKP. Wstępnie wyselekcjonowaliśmy 17 lokalizacji w 10 miastach, ale docelowo jesteśmy zainteresowani inwestycjami w około 70 miastach, w których PKP posiada nieruchomości. Wkrótce poddamy te grunty szczegółowym analizom - dodaje Bartłomiej Pawlak.

POTĘŻNY PARTNER FINANSOWY

Członek zarządu PKP S.A. Michał Beim dodaje, że spółka dzięki współpracy z BGK Nieruchomości zyskuje potężnego partnera finansowego. - Dzięki temu PKP może podjąć się zagospodarowywania dotychczas nieużywanych terenów kolejowych na terenie całego kraju. PKP chce we wspólnych przedsięwzięciach realizować zabudowę biurową i handlową, gdyż na największych terenach mają powstać nowoczesne, wielofunkcyjne dzielnice. Cieszy nas, że większość wspólnych inwestycji będzie miała miejsce przy stacjach, gdyż mieszkańcy będą potencjalnymi pasażerami kolei - tłumaczy.

NA CELOWNIKU GDAŃSKA LETNICA

Mieszkania mogą powstać zarówno na wielohektarowych działkach w Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu, jak i na mniejszych gruntach w tych miastach, a także w Białymstoku, Chorzowie, Katowicach, Łomży, Łowiczu, Szczecinie oraz w Gdańsku. Na tym etapie trudno powiedzieć ile mieszkań może powstać w Letnicy.

Kilka pomorskich samorządów, na których terenie znajdują się działki należące do Skarbu Państwa, już zgłosiło się do programu, podpisano listy intencyjne. To między innymi Pelplin, Malbork, Tczew, Gdańsk i Gdynia. W Gdańsku to ponad 60 hektarów. - To tereny w różnych dzielnicach: Brzeźno, Letnica, Orunia i część terenów na południu Gdańska. Co roku miasto oddaje do użytku 200-250 mieszkań. Potrzeb jest dwa lub trzy razy więcej. Każde mieszkanie zmniejsza kolejkę oczekujących oraz jest zachętą do osiedlania się w Gdańsku - mówi prezydent Paweł Adamowicz.

W Gdyni w ramach programu może powstać około 500 mieszkań, w Pelplinie około 160. Na całym Pomorzu do zagospodarowania jest 330 hektarów. Dzięki umowom z jednostkami samorządu terytorialnego i podmiotami z udziałem Skarbu Państwa, BGK Nieruchomości dysponuje już niemal 450 ha wstępnie wytypowanych gruntów w 66 gminach, na których może powstać ponad 50 tysięcy mieszkań. Budowa 444 mieszkań w Białej Podlaskiej i Jarocinie już się rozpoczęła.

 

Joanna Stankiewicz/mili

Komentarze

Radio Gdańsk © 2017