Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej
Lubiana W
Wiadomości
Nowe urządzenie oglądał m.in wicemarszałek Paweł Orłowski Nowe urządzenie oglądał m.in wicemarszałek Paweł Orłowski Fot. Szpitale Wojewódzkie w Gdyni
  • Czwartek,

    02 marca 2017

    12:44

Amerykański sprzęt do radioterapii w Gdyni. "Pierwsi pacjenci skorzystają w kwietniu"

Gdyńskie Centrum Onkologii testuje nowy aparat do radioterapii. Pierwsi pacjenci będą poddani naświetleniom na początku kwietnia. Aparat kosztował prawie 8 milionów złotych.

Został kupiony dzięki dotacjom z Ministerstwa Zdrowia, które przekazało 6 milionów 715 tysięcy złotych, oraz z Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku, który wsparł zakup kwotą półtora miliona złotych.

Akcelerator trafił do Gdyni w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych, którego jednym z celów jest doposażenie zakładów radioterapii w Polsce, w nowoczesny sprzęt medyczny. Przez cały marzec urządzenie będzie poddawane testom a personel przejdzie szkolenie. Pierwsi pacjenci będą poddani naświetleniom 3 kwietnia.

NOWA JAKOŚĆ LECZENIA

W gdyńskim szpitalu obecnie są trzy aparaty do radioterapii. Ten najnowszy kupiono, bo jedno z pracujących urządzeń nie spełniało już 10-letniego kryterium wiekowego. Poza tym akcelerator nie miał wielu funkcji, pozwalających na nowoczesną terapię, często się psuł, co powodowało przestoje i wydłużało kolejki.

Nowy akcelerator wyposażony jest w diagnostyczną (obrazową) wiązkę CBCT oraz stożkową wiązkę o energii 2,5 MV. Pozwalają one na obrazowanie o najwyższej jakości. Aparat przygotowany jest do doposażenia, aby uruchomić w przyszłości wysokospecjalistyczną procedurę radioterapii bramkowanej oddechem. Ten rodzaj napromieniania stosuje się m.in. w leczeniu nowotworów piersi czy płuc. Będzie to drugi akcelerator w Gdyńskim Centrum Onkologii, na którym byłaby możliwość stosowania radioterapii sterowanej oddechem. 

Dostawcą sprzętu jest amerykańska firma Varian Medical Systems. W polskich oddziałach radioterapii pracuje obecnie ponad 80 akceleratorów liniowych tego producenta.

Joanna Matuszewska
Napisz do autorki: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Komentarze

Radio Gdańsk © 2017