Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej
Automiras wiad
Wiadomości
Witomiński las sprzątało między innymi kilkudziesięciu pracowników firmy Thomson Reuters. Witomiński las sprzątało między innymi kilkudziesięciu pracowników firmy Thomson Reuters. fot. Agata Małecka
  • Piątek,

    21 kwietnia 2017

    18:02

Rękawiczki, worki na śmieci... i wielkie sprzątanie. Tak Dzień Ziemi świętuje Pomorze

22 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Ziemi. W wielu miejscach wspólne sprzątanie okolicy stało się już zwyczajem. Mieszkańcy wielu pomorskich miejscowości organizują akcje wspólnego sprzątania ulic, rzek i lasów.

GDYNIA

Mieszkańcy Gdyni będą sprzątać w wielu częściach miasta. Sprzątanie lasu na Karwinach rozpocznie się w sobotę o 10:00 na polanie na końcu ul. Nałkowskiej. Zbiórka gdynian sprzątających las na Obłużu również o 10:00 przy ulicy Podgórskiej 11. Mieszkańcy Babich Dołów wraz z radą dzielnicy zapraszają na wspólne sprzątanie najbliższej okolicy. Początek na Polanie na Rybakach o 10:30. Po wspólnym sprzątaniu przewidziane jest ognisko. Również o 10:00 sprzątane będą Kępa Redłowska oraz Kolibki. Zbiórki odpowiednio na Polance Redłowskiej oraz w Adventure Parku na Kolibkach. Organizatorzy akcji zapewniają worki do zbierania śmieci.

Witomiński las i jego okolice już w piątek, przy wsparciu urzędu miasta, sprzątało kilkudziesięciu pracowników firmy Thomson Reuters. Uczestnicy, wyposażeni w rękawiczki, worki i kije do zbierania śmieci, podzielili się na mniejsze grupy, które następnie według wcześniejszych ustaleń sprzątały różne części lasu. Akcja trwała dwie godziny, w ciągu których zebrano kilkadziesiąt worków śmieci, w tym felgi, książki, materace i części klimatyzacji.



- Takie inicjatywy są bardzo potrzebne. Nie sądziłam, że las witomiński może być tak zaśmiecony i zaniedbany! Niesamowite, ile udało nam się zebrać w tak krótkim czasie. Akcje tego typu uświadamiają nam, jak często każdy z nas może nieświadomie przyczyniać się do degradacji przyrody, np. poprzez wyrzucanie pojedynczych opakowań czy papierków - mówi Agata Małecka, jedna z uczestniczek akcji.

REDA


W Redzie już po raz trzeci odbędzie się akcja pod hasłem "Sprzątanie Rzeki Redy", która z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W tym roku wyznaczono cztery punkty startu uczestników akcji: o 10:00 na moście w Pieleszewie przy ulicy Rzecznej, o 10:30 przy wiadukcie kolejowym na drodze krajowej nr 6, o 11:00 na moście przy ul. Puckiej w pobliżu starego młyna oraz na moście przy ul. Kazimierskiej. W centrum miasta wyznaczono dwa dodatkowe miejsca zbiórki mieszkańców o 10:00 przy Szkole Podstawowej nr 2 przy ul. Zawadzkiego oraz w okolicy Biedronki przy ul. Garncarskiej. Finał akcji odbędzie się w Rodzinnym Parku Miejskim o 12:00. Będą mu towarzyszyć muzyka orkiestry dętej oraz otwarcie sezonu grillowego.

CHWASZCZYNO

Mieszkańcy Chwaszczyna rada sołecka po raz kolejny organizuje coroczne wspólne sprzątanie miejscowości. Mieszkańcy będą sprzątać m.in. w okolicach centrum, skrzyżowania ulic Polnej i Rawerenda, Lisich Błot przy ulicy Tuchomskiej, Czarnych Błot przy jeziorze Wysockim oraz Kaszubską Drogę przy jeziorze Osowskim.

ŻUKOWO

Mieszkańcy Żukowa swoje miasto będą sprzątać w niedzielę. Lokalne Koło Wędkarskie "Gryf" oraz Pomorski Przewodnik Wędkarski organizują wspólne sprzątanie brzegów Raduni. Zbiórka mieszkańców o godzinie 8:00 na polanie między cmentarzem a rzeką przy ul. Kościerskiej. Sprzątanie potrwa do godziny 12:00. Po nim planowany jest posiłek oraz atrakcje wędkarskie z udziałem Roberta Tracza, autora książek o tematyce wędkarskiej.


mro/amo

Komentarze

Radio Gdańsk © 2017