Nowy sztandar Szkoły Podstawowej nr 50 w Gdańsku. „To historia, tradycja, wartość i tożsamość”

IMG 8617

Szkoła Podstawowa nr 50 w Gdańsku zyskała nowy sztandar. Pierwszy został oddany w 1966 roku. To wtedy szkole nadano imię Emilii Plater.
Uroczystość nadania nowego sztandaru odbyła się na terenie Szkoły Podstawowej nr 50. Jego fundatorem jest prezydent Gdańska.

„POPRZEDNI BYŁ STARY ZNISZCZONY”

Jak przedstawiono na uroczystości, sztandar szkoły ma kształt kwadratu o wymiarach 100x100cm. Tkanina umieszczona została na dwudzielnym drzewcu. W jego górnej części jest 11 pamiątkowych gwoździ. Główna strona sztandaru ma kolor czerwony. W punkcie centralnym umieszczono białego orła w złotej koronie, wokół którego znajduje się złoty napis „Szkoła Podstawowa nr 50 im. Emilii Plater w Gdańsku”. Na rewersie widnieje złoty tekst – „Wiedzą ojczyźnie służ”, który otoczony jest wieńcem laurowym.

– Chcieliśmy zmienić sztandar, ponieważ poprzedni już był stary i zniszczony, a chcielibyśmy, żeby reprezentował naszą szkołę. Jest to pierwsza wymiana tutaj. Sztandar to historia, tradycja, wartość i tożsamość szkoły. Towarzyszy on nam na każdej uroczystości państwowej i szkolnej w trakcie, gdy uczniowie uczestniczą w wydarzeniach. Będziemy o niego dbać – deklaruje Dorota Chojna, dyrektor SP 50 w Gdańsku.
 
(Fot. Radio Gdańsk/Marta Włodarczyk)

„SPOJRZENIE W PRZYSZŁOŚĆ I PRZESZŁOŚĆ”

Prezydent Gdańska podkreśliła ważność nowego sztandaru. – Jest to spojrzenie w przyszłość, ale i w przeszłość. Takie słowo ojczyzna, czasem bardzo abstrakcyjne, nie do końca zawsze wypełnione treścią, symbol orzeł, złoto i hasło: „Wiedzą ojczyźnie służ” ma znaczenie. Cieszę się, że w 55. rocznicę nadania szkole imienia Emilii Plater możecie cieszyć się nowym sztandarem – wyjaśnia prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

OPINIA UCZNIÓW

– Jest to dobra zmiana. Wydaje mi się, że zmiana sztandaru wpłynie na uczniów. Jest to potrzebne. Jest to „przedstawiciel” naszej szkoły – mówi jedna z uczennic. – Dla naszej szkoły jest to odnowienie. Tamten sztandar widzieliśmy już na rozpoczęciach i zakończeniach roku. Nowy jest bardzo fajny – dodaje inna.
 

Marta Włodarczyk
Zwiększ tekstZmniejsz tekstCiemne tłoOdwrócenie kolorówResetuj