Apel Pamięci, podniosła msza święta w intencji żołnierzy Armii Krajowej i uroczystości na cmentarzu na Rossie w Wilnie. Trwają obchody 80. rocznicy operacji „Ostra Brama”.
Delegacje odwiedziły już miejsca pamięci w Skorbucianach i Boguszy, a także miejsce kaźni w Ponarach. Więcej na ten temat w artykule: Udali się z Gdańska do Wilna, by uczcić 80-lecie operacji wojskowej „Ostra Brama”.
PAMIĘĆ O POLSKOŚCI
Jak podkreśla wiceprezes Związku Polaków na Litwie Edward Trusewicz, pamięć o przeszłości jest obowiązkiem Polaków mieszkających na Litwie.
– To nasza powinność i nasz obowiązek, jako Związku Polaków na Litwie. Obowiązek pielęgnowania pamięci nie tylko o bohaterach i tamtych wydarzeniach, ale o polskości w całym wymiarze – zaznacza Edward Trusewicz.
Na uroczystościach obecne są także pomorskie delegacje reprezentujące Kresowian, weteranów i opozycjonistów z czasów PRL. Ponadto przy okazji uroczystości medalami „Pro Bono Poloniae”, przyznawanymi przez Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, uhonorowano pomorskich opozycjonistów okresu PRL: Janusza Tołłoczkę i Mirosława Rybickiego.
WSPOMNIENIE WALKI O NIEPODLEGŁĄ POLSKĘ
Jednym z ostatnich żyjących świadków i uczestników operacji „Ostra Brama” jest mieszkająca w Szczecinie wilnianka Stanisława Kociełowicz pseudonim „Iskierka”. Jako harcerka brała udział w tamtych wydarzeniach, a swoją działalność w Szarych Szeregach przypłaciła aresztowaniem i sowieckim łagrem.
– Wszyscy byli dumni i szczęśliwi, że walczą o Polskę niepodległą i wolną. O Wilno polskie. Nikt wtedy nie myślał, że zabiorą nam Wilno. Moi rodzice nie wyjechali do Polski. Co roku przyjeżdżam do Wilna, nie byłam tu chyba tylko dwa razy – wspomina.
APEL PAMIĘCI
O godzinie 12:00 rozpoczął się uroczysty Apel Pamięci połączony ze składaniem wieńców i wiązanek kwiatów przy Mauzoleum Matki i Serca Syna na cmentarzu na Rossie oraz otwarciem wystawy poświęconej operacji „Ostra Brama”.
OPERACJA „OSTRA BRAMA”
80 lat temu, nad ranem 7 lipca 1944 r., rozpoczęła się operacja „Ostra Brama”, którą były walki żołnierzy Armii Krajowej z Niemcami o Wilno; oddziały dowodzone przez ppłk. Aleksandra Krzyżanowskiego „Wilka” zamierzały przejąć miasto przed wkroczeniem Armii Czerwonej. Ostatecznie polscy żołnierze walczyli wspólnie z Sowietami, by po kilku dniach wyzwolić Wilno spod niemieckiej okupacji. Krótko jednak po tym wydarzeniu NKWD dokonała aresztowań polskich żołnierzy – dowództwo i żołnierze AK zostali rozbrojeni, większość z nich trafiła do więzień lub została zesłana w głąb Związku Sowieckiego.
W związku z rocznicą Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych wraz z Instytutem Pamięci Narodowej, Ambasadą Rzeczypospolitej Polskiej w Wilnie oraz Związkiem Polaków na Litwie organizuje w dniach 6-8 lipca obchody rocznicowe w Wilnie, Skorbucianach i Boguszach.
Daniel Wojciechowski/PAP/ua