Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej
Lubiana W
Wiadomości
Przesuwanie Zjawy na burtę Przesuwanie Zjawy na burtę Fot. Facebook / s/y ZJAWA IV
  • Sobota,

    18 lutego 2017

    18:20

Zjawa czeka na lepszą pogodę. Holownik jest gotowy do transportu polskiego jachtu

Holownik jest już gotowy do transportu z Danii uszkodzonego jachtu Zjawa IV. - Czekamy na lepsza pogodę - mówi Rafał Klepacz, szef Centrum Wychowania Morskiego, do którego należy jednostki.

Zjawa IV utknęła na mieliźnie 5 grudnia u wybrzeży Szwecji w okolicach Falsterbo. Polski jacht wracał z transatlantyckiego rejsu. Trzeba było znaleźć odpowiedni sprzęt do transportu jednostki.

- Albo czekaliśmy na pogodę, albo na wolny holownik. Jak holownik mógł płynąć, to nie było pogody. Jak mamy pogodę, holownik był zajęty. Wstępnie liczymy, że transport powinien ruszyć pierwszego marca - mówi Rafał Klepacz

CO DALEJ BĘDZIE SIĘ DZIAŁO?

Na pytanie reporterki Radia Gdańsk, co nastąpi potem, odpowiada: - Transport, rozładunek, wycena i podjęcie decyzji o ewentualnym remoncie. Do wymiany jest cała zabudowa wnętrza i instalacja elektryczna. Uratowany jest prawdopodobnie silnik, który został zakonserwowany. Wymienić będzie trzeba też agregat prądotwórczy - wyjaśnia Klepacz.

WYSOKIE KOSZTY NAPRAWY

Próby sprowadzenia jachtu z Danii rozpoczęły się w połowie grudnia. Jak ocenia szef Centrum Wychowania Morskiego, koszt naprawy może wynieść od 200 do 700 tysięcy złotych.


Anna Rębas/puch

Komentarze

Radio Gdańsk © 2017