Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej
Automiras wiad
Wiadomości
Taki widok w sezonie należal do rzadkości Taki widok w sezonie należal do rzadkości Fot. Radio Gdańsk/Sebastian Kwiatkowski
  • Poniedziałek,

    20 marca 2017

    16:45

Czy w sezonie zapłacimy za parkingi nadmorskie? Tej decyzji miasto nie chce podejmować samo

Czy na terenach nadmorskich w Gdańsku będzie latem działała strefa płatnego parkowania - mają zdecydować mieszkańcy. Trwają konsultacje w sprawie wakacyjnych parkingów.
Te o większej powierzchni przy Błękitnej i Kaplicznej w Jelitkowie oraz na końcu alei Jana Pawła II będą zarządzane przez miasto. Za jednorazowy wjazd trzeba będzie zapłacić 5-10 złotych.

BĘDZIE ABONAMENT DLA MIESZKAŃCÓW

- Opłaty będą pobierane między 9:00 a 17:00. W sprawie płatnych miejsc przy drogach muszą wypowiedzieć się sami gdańszczanie - mówi Tomasz Wawrzonek z Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.

- Decyzja ostateczna czy strefy mają się pojawić i w jakim zakresie, mają podjąć sami mieszkańcy. Chodzi o Jelitkowo, fragment Przymorza przy Dąbrowszczaków, fragment Brzeźna, oraz Stogi - podkreślają drogowcy.

W wyznaczonych, płatnych strefach będzie obowiązywała cena za pierwszą godzinę postoju tak jak w całym mieście - 3 złote. Mieszkańcy będą mogli liczyć na wykupienie miesięcznego abonamentu za 10 złotych.
DECYZJA CORAZ BLIŻEJ

Decyzję, czy mieszkańcy chcą płatnych stref w lipcu i sierpniu, rady dzielnic będą musiały przekazać drogowcom do początku kwietnia.

W ubiegłe wakacje miasto wydzierżawiło tereny nadmorskie prywatnym firmom. Sytuacja spowodowała wiele protestów, bo opłaty były pobierane przez całą dobę, a kary wynosiły 180 złotych. Rozstrzygnięcie nadzorcze w tej sprawie wydał też wojewoda pomorski, który uznał, że miasto złamało prawo. Rację mu przyznał również Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.

Od wiosny zmieniają się zasady dotyczące oznakowania miejsc w gdańskich płatnych strefach. Wszystkie one w myśl wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego będą miały także granice na jezdni. Akcja malowania w mieście trwa. Poza wyznaczonymi miejscami będą mogli parkować jedynie mieszkańcy.

Ministerstwo Rozwoju pracuje tymczasem nad projektem podniesienia opłat za parkowanie w ścisłym centrum dużych miast, tak aby ograniczyć w nich ruch. Godzina postoju kosztowałaby nie 3, a 9 złotych.

Posłuchaj materiału Sebastiana Kwiatkowskiego:

Sebastian Kwiatkowski/amo

Komentarze

Radio Gdańsk © 2017