Letnie Igrzyska Olimpijskie Niesłyszących w Brazylii. Są medale dla olimpijczyków ze Słupska

(fot. Radio Gdańsk)

Srebro i brąz na Letnich Igrzyskach Niesłyszących – kolejno dla Tomasza Rozumczyka w rzucie oszczepem oraz dla Sary Twardowskiej, która zajęła wraz z drużyną trzecie miejsce w turnieju koszykówki kobiet.

Dwudziesta czwarta edycja igrzysk odbyła się w Brazylii w dniach 1-15 maja. Pierwotnie wydarzenie miało zostać zorganizowane w grudniu ubiegłego roku, ale z powodu pandemii koronawirusa zdecydowano się na zmianę daty.

BRĄZ TWARDOWSKIEJ

Z brązowym medalem z Brazylii wróciła słupszczanka Sara Twardowska, która krążek zdobyła wraz z drużyną w turnieju koszykówki kobiet.

– Nadal nie mogę uwierzyć, że zdobyłam medal. Były to moje pierwsze igrzyska, w jakich wystąpiłam – mówi.

W meczu o trzecie miejsce Polki zmierzyły się z Greczynkami, mistrzyniami świata z 2019 roku. W finale natomiast Amerykanki zwyciężyły z Włoszkami.

UTYTUŁOWANA I WSZECHSTRONNA

Sara Twardowska to utytułowana i wszechstronna zawodniczka. Wcześniej, również w koszykówce, wraz z drużyną zajęła szóste miejsce w Mistrzostwach Europy Niesłyszących.

Odnosi sukcesy także w innych dyscyplinach sportowych. Zwyciężyła na Otwartych Mistrzostwach Czech Osób Niesłyszących w tenisie ziemnym, a na Mistrzostwach Polski Niesłyszących w Halowej Piłce Nożnej Kobiet zajęła wraz z drużyną drugie miejsce.

(fot. Radio Gdańsk)

SREBRO ROZUMCZYKA

Srebrny olimpijski medal zapewnił Tomaszowi Rozumczykowi rzut na odległość 57,74 metrów. XXIV Letnie Igrzyska Niesłyszących w Brazylii były czwartą imprezą tej rangi, w której brał udział i pierwszą, na której uplasował się na podium.

– Chciałabym, aby wszyscy sportowcy byli tacy jak Tomek – mówi trenerka Rozumczyka, Ewa Grecka.

– Jest punktualny, dba o sprzęt, ma doświadczenie, a treningów nie traktuje jak rutynę. Jeżeli trzeba, to poprowadzi zajęcia dla innych zawodników. Mało tego, będzie to taki trening, że każdy go dobrze zapamięta. Nie daje taryfy ulgowej ani sobie, ani innym – dodaje z uśmiechem.

SZEREG SUKCESÓW TOMKA

Tomasz Rozumczyk to pochodzący z Błądzimia (powiat świecki) lekkoatleta, który na co dzień reprezentuje LKS Fenix Słupsk.

Zawodnik może pochwalić się szeregiem innych sukcesów: na Mistrzostwach Świata Głuchych w Lekkiej Atletyce w Toronto (2012 rok) zdobył srebro w rzucie oszczepem. Jest też srebrnym medalistą Mistrzostw Europy, wicemistrzem Polski w pchnięciu kulą i mistrzem Polski w rzucie oszczepem i rzucie dyskiem.

Łącznie polska reprezentacja przywiozła z XXIV Letnich Igrzysk Niesłyszących aż 42 medale: 8 złotych, 22 srebrne oraz 12 brązowych.