Co dane ugrupowania polityczne oferują osobom prowadzącym własną działalność gospodarczą – zwłaszcza tą jednoosobową? Jakie są priorytetowe problemy, które w regionie należałoby rozwiązać w następnej kadencji rządu? Jak można rozwinąć turystykę na Kociewiu, Żuławach i Powiślu? Podczas przedwyborczej debaty w Radiu Gdańsk na te pytania odpowiadali kandydaci do sejmu z okręgu nr 25: Patryk Gabriel (Koalicja Obywatelska), Łukasz Gojke (Bezpartyjni Samorządowcy) i Kazimierz Smoliński (Prawo i Sprawiedliwość).
– Wszystkim przedsiębiorcom i w ogóle osobom, które płacą podatki, obniżyliśmy je; są w tej chwili jednymi z najniższych w Europie. Jednocześnie dzięki temu, że system sprawnie działa, dochody wzrastają. Dla przedsiębiorców obniżyliśmy podatki z 18 do 12 proc., wprowadziliśmy też kartę podatkową czy zryczałtowaną formę opodatkowania. To znacząca pomoc w porównaniu do tego, co było. Jednocześnie faktycznie wprowadziliśmy składkę zdrowotną, to rozwiązania unijne. Unia Europejska wymaga, aby nie była ona kosztem i została ona każdemu przypisana jako 7 proc., nie ma natomiast możliwości, żeby ją wliczać w koszty. Oferujemy jednak dużą pomoc. Przypominam teraz okres covidowy, wprowadziliśmy wtedy te wszystkie tarcze. Również w tej chwili, jeżeli przedsiębiorcy są w trudnych sytuacjach, mają możliwość składania wniosków o odroczenie podatku czy rozłożenie go na raty. Najważniejsze jednak, żeby były wysokie dochody. Mieszkańcy się bogacą, a co za tym idzie, przedsiębiorcy mają lepiej – tłumaczył Kazimierz Smoliński.
– W sensie ogólnym na pewno będziemy chcieli zdecydowanie brać pod uwagę zdanie przedsiębiorców. Chcemy, żeby nie byli oni zaskakiwani różnego rodzaju zmianami, jak choćby ta mówiąca o arbitralnie ustalonej płacy minimalnej. Chcielibyśmy, żeby jednak środowisko przedsiębiorców miało wpływ na tego typu bardzo istotne w kontekście prowadzenia biznesu decyzje władz centralnych. Będzie też kilka konkretów. Wprowadzimy urlop dla przedsiębiorców: jeden miesiąc wolny od składek na ubezpieczenia społeczne, i świadczenie urlopowe w wysokości połowy płacy minimalnej. Wrócimy do ryczałtowego systemu rozliczania składki zdrowotnej, skończymy z absurdem składki zdrowotnej od sprzedaży środków trwałych. Postaramy się również obniżyć koszty działalności, czyli zasiłek chorobowy pracownika od pierwszego dnia jego nieobecności będzie płacił ZUS. Jest jeszcze coś, o co pytali mieszkańcy podczas spotkań, które prowadziłem w naszym okręgu wyborczym: możliwość prowadzenia handlu w niedzielę. Rzeczywiście chcemy doprowadzić do tego, żeby przedsiębiorcy w ramach wolności gospodarczej mogli decydować o tym, kiedy chcą prowadzić swój biznes, z tą jednak uwagą, że osoby, które będą w te dni pracowały, będą miały podwójne wynagrodzenie i co najmniej dwa weekendy wolne w miesiącu – wymieniał Patryk Gabriel.
– Bezpartyjni Samorządowcy proponują przede wszystkim dobrowolną składkę ZUS. To nasz podstawowy postulat, żeby ulżyć przedsiębiorcom, zwłaszcza tym, którzy rozpoczynają działalność gospodarczą. Nie będę rozwodził się nad tym, co mówili moi przedmówcy, bo to są również jedne z metod osiągnięcia tego celu. Wedle nas, Bezpartyjnych Samorządowców, bardzo istotne jest ujednolicenie przede wszystkim prawa i ułatwienia. W tej chwili to, co pracodawcy, przedsiębiorcy, a nawet zwykli obywatele przechodzą, jeżeli chodzi o sądownictwo, to jest horror. Z tym trzeba skończyć. Musi być to jasne, klarowne. Wszystkie przepisy prawne dotyczące działalności gospodarczej muszą być zrozumiałe również dla prostych ludzi, nie tylko dla profesorów ekonomii. Jeżeli chodzi o wszelkiego rodzaju spory, jest niedopuszczalne w tej chwili, żeby okres oczekiwania na ich rozwiązanie się wydłużał, a nie skracał; w tym kierunku trzeba pójść. Takie jest nasze zdanie – podkreślał Łukasz Gojke.
Posłuchaj całej debaty:
aKa