Czterdziestu pięciu szeregowych rezerwy ukończyło drugi moduł szkolenia w ramach Legii Akademickiej, które odbyło się w 49. Bazie Lotniczej w Pruszczu Gdańskim. W ciągu trzech tygodni poszerzali wiedzę z zakresu prawa wojskowego i szlifowali umiejętności taktyczne.
Legia Akademicka to ochotnicze szkolenie wojskowe studentów i absolwentów uczelni wyższych. Główny cel programu to gromadzenie wyszkolonych zasobów żołnierzy rezerwy w korpusach podoficerów i oficerów. Na szkolenie zostały skierowane osoby, które ukończyły część teoretyczną i praktyczną szkolenia podstawowego z wynikiem pozytywnym. W Pruszczu Gdańskim stawili się szeregowi rezerwy z całej Polski.
– Jest to szansa dla studentów, którzy myślą o przyszłości w Wojsku Polskim – wyjaśnia dowódca kompanii szkoleń Legii Akademickiej, kpt. Karol Pętlicki. – W czasie wakacji jest możliwość zdobycia wielu umiejętności i poszerzenia wiedzy we wszystkich dziedzinach, ponieważ jest to kurs ogólnowojskowy. Teraz chętni mogą zabiegać o wejście w struktury Polskich Sił Zbrojnych – tłumaczy dowódca.
Po trwającym 3 tygodnie kursie, zakończonym egzaminami praktycznym i teoretycznym, kursanci uzyskali stopień kaprala, czyli pierwszy stopień podoficerski.
– Szkolenie było dość intensywne. W normalnych warunkach takie szkolenie odbywa się w dużo dłuższym czasie – mówi szeregowy Patryk Buryło (kapral po zatwierdzeniu przez Wojskowe Centrum Rekrutacji – przyp. red.). – Jednym z elementów pracy podoficera jest przekazywanie wiedzy, dlatego ten zasób poszerzaliśmy m.in. w zakresie ogólnego prawa wojskowego. Przyda mi się doświadczenie związane z dowodzeniem drużyną. Sam założyłem Jednostkę Strzelecką 1000 Pruchnik i nią dowodzę – dodaje szeregowy.
Szkolenie obejmowało m.in. elementy taktyczne, ale także ćwiczenia na strzelnicy oraz poprawę tężyzny fizycznej.
– W tak niepewnym czasie potrzeba wyszkolonej kadry – podkreślał podczas uroczystego zakończenia turnusu dowódca 49. Bazy Lotniczej w Pruszczu Gdańskim, płk pilot Mirosław Guzdek. – Wypuszczamy dobrze wyszkolonych, zaangażowanych, odpornych na trudy żołnierzy. Staną się podoficerami Wojska Polskiego, czyli krwiobiegiem i najważniejszą częścią Wojska Polskiego – podkreślił dowódca bazy.
Wojsko Polskie zachęca do wstępowania do Legii Akademickiej. Do programu może przystąpić osoba niekarana, która jest studentem lub absolwentem uczelni wyższej i posiada obywatelstwo polskie.
– Szkolenie jest intensywne, bo trwa 3 tygodnie, ale wykształca poczucie odpowiedzialności – mówi rzecznik prasowy 1. Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych, por. Iwona Kloskowska.
Następnym krokiem może być szkolenie oficerskie. To trwa nie krócej niż 62 dni.
Posłuchaj materiału Mateusza Czerwińskiego:
Mateusz Czerwiński/puch