Złote Lwy dla najlepszego filmu, czyli nagrodę główną 49. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, otrzymała „Zielona granica” Agnieszki Holland, Srebrne Lwy – „Dziewczyna z igłą” Magnusa von Horna. W konkursie głównym udział brało 16 filmów. Ceremonia wręczenia nagród i zamknięcia 49. FPFF odbyła się na Dużej Scenie Teatru Muzycznego w Gdyni.
„Zielona granica” Agnieszki Holland otrzymała Złote Lwy dla najlepszego filmu podczas sobotniej gali zamknięcia 49. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Srebrne Lwy trafiły do „Dziewczyny z igłą” Magnusa von Horna.
Inspirowana wydarzeniami na granicy polsko-białoruskiej „Zielona granica” okazała się lepsza od 15 innych filmów, m.in. „Białej odwagi” Marcina Koszałki, „Kuleja. Dwóch stron medalu” Xawerego Żuławskiego, „Lanego poniedziałku” Justyny Mytnik czy polskiego kandydata do Oscara – „Pod wulkanem” Damiana Kocura.
Filmy w konkursie głównym oceniało jury w składzie: aktorka Małgorzata Zajączkowska (przewodnicząca), scenarzysta Marcin Ciastoń, producentka Marta Habior, reżyserka Anna Jadowska, reżyser David Ondricek, scenografka Ewa Skoczkowska oraz operator Piotr Śliskowski.
Wcześniej Szafirowymi Lwami dla najlepszego tytułu w Konkursie Perspektywy doceniono „Rzeczy niezbędne” Kamili Tarabury. Z kolei nagrodą za wyjątkowy wkład artystyczny w powstanie filmu „Cisza nocna” uhonorowano pośmiertnie Macieja Damięckiego. Laureatów tego konkursu wyłonili Janusz Zaorski (przewodniczący), producentka Maria Blicharska-Lacroix i reżyser, scenarzysta Maciej Bochniak.
OSKAROWE FILMY NA GALI W GDYNI
„Dziewczyna z igłą” Magnusa von Horna czy „Pod wulkanem” Damiana Kocura – po raz pierwszy w historii dwa filmy z nominacją do Oscara mierzyły się ze sobą w Gdyni.
– To jest bardzo ciekawa sytuacja. Oba te tytuły mierzą się w Gdyni, ale prawdopodobnie staną naprzeciwko siebie, walcząc o Oscary. Jak to możliwe, że oba są kandydatami? Otóż „Pod wulkanem” Damiana Kocura to polski kandydat w kategorii filmów międzynarodowych, a „Dziewczyna z igłą” Magnusa von Horna reprezentuje Danię. I tak oto szwedzki reżyser mieszkający w Polsce stworzył duńsko-szwedzko-polski film. Ten tytuł zgarnął już pierwsze nagrody w Gdyni. Dokładnie 5 – między innymi nagrodę dziennikarzy. Jak będzie dziś wieczorem? Dowiemy się niebawem. Czy jury doceni kandydatów do Oscara, czy może, tak jak w ubiegłym roku, film Jerzego Skolimowskiego „Io”, kandydat do Oscara, w Gdyni zostaną zupełnie niezauważone? – mówiła Magda Manasterska z festiwalowego studia Radia Gdańsk, gdy rozpoczynała się gala.
PIERWSZE NAGRODY ROZDANE
Przed godziną 20:00 poznaliśmy laureatów pierwszych nagród. Do kogo powędrowały statuetki?
– W przypadku tych pierwszych nagród nie ma zaskoczeń. Najwięcej statuetek zgarnął film Magnusa von Horna „Dziewczyna z igłą”. Ekipa tej produkcji otrzymała nagrodę publiczności, nagrodę za scenografię oraz zdjęcia. Na drugim miejscu pod względem liczby otrzymanych do tej pory nagród jest „Zielona Granica” Agnieszki Holland. Jury doceniło dźwięk, film dostał także nagrodę publiczności – mówiła Magda Manasterska.
Nagroda w kategorii „scenariusz” trafiła do Łukasza M. Maciejewskiego oraz Marcina Koszałki za film „Biała odwaga”. W kategorii „montaż” doceniono Sebastiana Mialika za film „Wrooklyn ZOO” w reżyserii Krzysztofa Skoniecznego.
– Warto docenić tegorocznych prowadzących. To aktorzy – Zofia Jastrzębska znana z serialu „Infamia” i dzięki filmowi „Kolory zła: Czerwień” oraz Michał Sikorski, którego mogą państwo kojarzyć z roli duchownego w serialu „1670” – dodała dziennikarka Radia Gdańsk.
NAJLEPSZA „GŁÓWNA ROLA MĘSKA”
Sandra Drzymalska wyjedzie z Gdyni ze statuetką za główną rolę kobiecą, Jacek Borusiński z nagrodą w kategorii „główna rola męska”. Aktor powiedział na antenie Radia Gdańsk, że nie spodziewał się wyróżnienia, chociaż był proszony, żeby nie wyjeżdżać.
– Nie spodziewałem się tego. Mówiłem sobie nawet, że cudownie jest przyjść i nie musieć niczego przygotowywać, nie myśleć o tym, co zaraz powiem. Nawet uważałem, że nie muszę się jakoś specjalnie ubrać, bo raczej będę siedział. To totalna niespodzianka – mówił Jacek Borusiński dziennikarce Radia Gdańsk Magdzie Manasterskiej.
– Zaskoczenia nie było w przypadku Sandry Drzymalskiej. Aktorka wyjedzie z Gdyni ze statuetką za główną rolę kobiecą w filmie „Biała Odwaga”. W kategorii przyznano także wyróżnienie, które trafiło do Nel Kaczmarek za film „Utrata równowagi” w reżyserii Korka Bojanowskiego – zdobywcy Złotego Klakiera Radia Gdańsk. „Utrata równowagi” dostała także wyróżnienie w kategorii „debiut reżyserski lub drugi film” – relacjonowała Magda Manasterska o godzinie 21:00.
ZŁOTY KLAKIER RADIA GDAŃSK
W piątek odbyła się Młoda Gala, na której wręczono nagrody twórcom filmów krótkometrażowych oraz nagrody pozakonkursowe, w tym Złotego Klakiera Radia Gdańsk. Przyznawana przez radio nagroda jest tak naprawdę nagrodą publiczności, bo to długość oklasków po pokazach konkursowych decyduje o tym, kto zgarnie statuetkę przedstawiającą w artystyczny sposób dwie klaszczące dłonie.
Tym razem widzowie oklaskami zagłosowali na film „Utrata równowagi” w reżyserii Korka Bojanowskiego. Statuetkę na na Młodej Gali wręczyli mu redaktor naczelny Radia Gdańsk Krzysztof Lodziński oraz sekretarz programu Beata Gwoździewicz. Uhonorowany obraz oklaskiwano przez 17 minut i 21 sekund. Wydarzenie obszernie relacjonowaliśmy, a zapis transmisji z Młodej Gali można zobaczyć >>>TUTAJ.
NAJLEPSZY FILM KRÓTKOMETRAŻOWY
W czasie piątkowej gali uhonorowano także „Pomarańczę z Jaffy” Mohammeda Almughanniego, który to film został uznany najlepszym filmem krótkometrażowym i otrzymał nagrodę im. Lucjana Bokińca. Nagrodę specjalną dostał Jakub Jakubik za „Lament No. 1”, a wyróżnienie – Kamil Czudej za „Nic poważnego”.
Nagrodę Diamentowe Lwiątka dla najlepszego filmu dla dzieci i młodzieży z okazji 20-lecia festiwalowej sekcji Gdynia Dzieciom przyznano produkcji „O psie, który jeździł koleją” w reżyserii Magdaleny Nieć. Pełna lista nagród pozaregulaminowych dostępna jest w relacji z Młodej Gali >>> TUTAJ.
Piątek odchodzi już jednak do historii, a sobota sprawia, że fanom polskiej kinematografii i ludziom filmu mocniej biją serca. Dziś przyznane zostaną nagrody w konkursie głównym.
TRANSMISJA Z CZERWONEGO DYWANU
Zapraszamy na transmisję z czerwonego dywanu przed uroczystością zakończenia 49. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.
NAGRODY W KONKURSIE GŁÓWNYM
Poniżej lista laureatów Złotych i Srebrnych Lwów, a także nagród indywidualnych w Konkursie Głównym oraz zwycięzców Konkursu Perspektywy i Konkursu Filmów Krótkometrażowych nagrodzonych podczas Gali Zakończenia 49. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w sobotę 28 września 2024 roku w Teatrze Muzycznym w Gdyni.
Jury 49. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w składzie: przewodnicząca Jury Małgorzata Zajączkowska, członkowie Jury: Marcin Ciastoń, Marta Habior, Anna Jadowska, David Ondříček, Ewa Skoczkowska, Piotr Śliskowski przyznało następujące nagrody:
WIELKĄ NAGRODĘ 49. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni „ZŁOTE LWY” dla najlepszego filmu „ZIELONA GRANICA” otrzymuje reżyserka Agnieszka Holland oraz producenci: Agnieszka Holland, Marcin Wierzchosławski i Fred Bernstein
NAGRODĘ „SREBRNE LWY” 49. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych dla filmu „DZIEWCZYNA Z IGŁĄ” otrzymują reżyser Magnus von Horn oraz producenci Mariusz Włodarski i Malene Blenkov
NAGRODY INDYWIDUALNE
za reżyserię filmu „BIAŁA ODWAGA”: Marcin Koszałka
za scenariusz do filmu „BIAŁA ODWAGA”: Łukasz M. Maciejewski, Marcin Koszałka
za zdjęcia do filmu „DZIEWCZYNA Z IGŁĄ”: Michał Dymek
za muzykę do filmu „DZIEWCZYNA Z IGŁĄ”: Frederikke Hoffmeier
za scenografię do filmu „DZIEWCZYNA Z IGŁĄ”: Jagna Dobesz
za dźwięk w filmie „ZIELONA GRANICA”: Roman Dymny
za montaż filmu „WROOKLYN ZOO”: Sebastian Mialik
za charakteryzację do filmu „KULEJ. DWIE STRONY MEDALU”: Agnieszka Hodowana
za kostiumy do filmu „DZIEWCZYNA Z IGŁĄ”: Małgorzata Fudala
za drugoplanową rolę kobiecą w filmie „DZIEWCZYNA Z IGŁĄ”: Trine Dyrholm
za drugoplanową rolę męską w filmie „BIAŁA ODWAGA”: Julian Świeżewski
za główną rolę kobiecą w filmie „BIAŁA ODWAGA”: Sandra Drzymalska
za główną rolę męską w filmie „WRÓBEL”: Jacek Borusiński
za profesjonalny debiut aktorski w filmie „POD WULKANEM”: Sofiia Berezovska
Wyróżnienie Jury Konkursu Głównego zostało przyznane dla aktorki Nel Kaczmarek za rolę w filmie „UTRATA RÓWNOWAGI” w reżyserii Korka Bojanowskiego
Nagroda Publiczności: „ZIELONA GRANICA” w reżyserii Agnieszki Holland
NAGRODA „ZŁOTY PAZUR IM. ANDRZEJA ŻUŁAWSKIEGO”: TO NIE MÓJ FILM w reżyserii Marii Zbąskiej, producentka: Inga Kruk
NAGRODA ZA DEBIUT REŻYSERSKI
Jury Nagrody za debiut reżyserski lub drugi film w składzie: przewodniczący jury Zbigniew Domagalski, członkinie jury: Aleksandra Terpińska, Magdalena Boczarska po obejrzeniu 13 filmów zakwalifikowanych do cross-section z Konkursu Głównego oraz Konkursu Perspektywy przyznało nagrodę za debiut reżyserski lub drugi film: „POD SZARYM NIEBEM” w reżyserii Mary Tamkovich i wyróżnienie:
„UTRATA RÓWNOWAGI”, reżyseria: Korek Bojanowski
„RZECZY NIEZBĘDNE”, reżyseria: Kamila Tarabura
SZAFIROWE LWY
Jury Konkursu Perspektywy 49. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w składzie: przewodniczący jury Janusz Zaorski, członkowie jury: Maria Blicharska-Lacroix, Maciej Bochniak
Nagrodę „SZAFIROWE LWY” 49. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni przyznało filmowi „RZECZY NIEZBĘDNE” w reżyserii Kamili Tarabury, producenci Andrzej Muszyński, Michael Eckelt, Lennart Lenzing
Nagrodę za wyjątkowy wkład artystyczny dla Macieja Damięckiego za rolę w filmie „CISZA NOCNA” w reżyserii Bartosza M. Kowalskiego
Partnerami Konkursu Perspektywy są KGHM Polska Miedź oraz marka HORTEX
„Platynowe Lwy” za całokształt twórczości odebrał reżyser Wojciech Marczewski
Jury Konkursu Filmów Krótkometrażowych w składzie:
Przewodnicząca Jury: Magdalena Łazarkiewicz. Członkowie Jury: Karolina Bielawska, Piotr Kmiecik po obejrzeniu 29 filmów zakwalifikowanych do udziału w Konkursie Filmów Krótkometrażowych przyznało nagrodę:
NAGRODA ZA FILM KRÓTKOMETRAŻOWY
Nagroda im. Lucjana Bokińca za Najlepszy Film Krótkometrażowy
„Pomarańcza z Jaffy” w reżyserii Mohammeda Almughanniego
Nagroda Specjalna – „Lament No. 1″ w reżyserii Jakuba Jakubika
Wyróżnienie – „Nic poważnego” w reżyserii Kamila Czudeja
WYNIKI ZŁOTEGO KLAKIERA
Poniżej zamieszczamy listę 16 filmów, które zostały zaproszone do udziału w konkursie głównym. Lista uzupełniona jest o czasy oklasków, które zdecydowały o przyznaniu nagrody Złotego Klakiera Radia Gdańsk.
„Biała odwaga”, reżyseria: Marcin Koszałka, scenariusz: Marcin Koszałka, Łukasz M. Maciejewski, producentki: Agata Szymańska, Magdalena Kamińska // czas oklasków: 23 sekundy.
„Dwie siostry”, reżyseria: Łukasz Karwowski, scenariusz: Łukasz Karwowski, Dmitriy Shirobokov, producenci: Łukasz Karwowski, Serhii Demydov, Nadiya Korotushka, Anastasiia Lodkina // czas oklasków: 47 sekund.
„Dziewczyna z igłą”, reżyseria: Magnus von Horn, scenariusz: Magnus von Horn, Line Langebek, producent: Mariusz Włodarski // czas oklasków: 45 sekund.
„Idź pod prąd”, reżyseria: Wiesław Paluch, scenariusz: Wiesław Paluch, Damian Nowakowski, producent: Tadeusz Król // czas oklasków: 57 sekund.
„Kobieta z…”, reżyseria: Małgorzata Szumowska, Michał Englert, scenariusz: Michał Englert, producentki: Klaudia Śmieja-Rostworowska, Bogna Szewczyk-Skupień // czas oklasków: 33 sekundy.
„Kulej. Dwie strony medalu”, reżyseria: Xawery Żuławski, scenariusz: Rafał Lipski, Xawery Żuławski, producent: Krzysztof Terej // czas oklasków: 8 minut i 35 sekund.
„Lany poniedziałek”, reżyseria: Justyna Mytnik, scenariusz: Justyna Mytnik, Rosanna Hall, Monika Dembińska, producentka: Marta Gmosińska // czas oklasków: 1 minuta 44 sekundy.
„Ludzie”, reżyseria: Maciej Ślesicki, Filip Hillesland, scenariusz: Maciej Ślesicki, producent: Maciej Ślesicki // czas oklasków: 48 sekund.
„Minghun”, reżyseria: Jan P. Matuszyński, scenariusz: Grzegorz Łoszewski, producenci: Klaudiusz Frydrych, Inga Kruk, Krzysztof Rak // czas oklasków: 48 sekund.
„Pod szarym niebem”, reżyseria i scenariusz: Mara Tamkovich, producentka: Katarzyna Ocioszyńska // czas oklasków: 56 sekund.
„Pod wulkanem”, reżyseria: Damian Kocur, scenariusz: Damian Kocur, Marta Konarzewska, producent: Mikołaj Lizut // czas oklasków: 1 minuta i 25 sekund.
„Simona Kossak”, reżyseria i scenariusz: Adrian Panek, producentki: Agata Szymańska, Magdalena Kamińska // czas oklasków: 4 minuty 38 sekund.
„Utrata równowagi”, reżyseria i scenariusz: Korek Bojanowski, producenci: Maciej Maciantowicz, Katia Priwieziencew // czas oklasków: 17 minut i 21 sekund.
„Wrooklyn Zoo”, reżyseria i scenariusz: Krzysztof Skonieczny, producenci: Krzysztof Skonieczny, Olga Bibik, Alicja Grawon-Jaksik // czas oklasków: 4 minuty i sekunda.
„Wróbel”, reżyseria i scenariusz: Tomasz Gąssowski, producent: Robert Kijak // czas oklasków: 1 minuta 56 sekund.
„Zielona granica”, reżyseria: Agnieszka Holland, scenariusz: Maciej Pisuk, Gabriela Łazarkiewicz-Sieczko, Agnieszka Holland, producenci: Marcin Wierzchosławski, Agnieszka Holland, Fred Bernstein // czas oklasków: 43 sekund.
Radio Gdańsk/PAP/puch