Publikujemy szczegóły podstawy programowej kształcenia ogólnego. Pierwsi nową podstawę programową będą realizowali uczniowie pierwszej, czwartej i siódmej klasy szkoły podstawowej. Co się zmieni i które zajęcia będą obowiązkowe? Do kogo mogą zgłosić się po pomoc nauczyciele z województwa pomorskiego?
14 lutego rozporządzenie w sprawie podstawy programowej kształcenia ogólnego zostało podpisane przez Minister Edukacji Narodowej, Annę Zalewską.
Rozporządzenie obejmuje podstawę programową:
1. wychowania przedszkolnego,
2. kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej,
3. kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej – dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym,
4. kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły I stopnia,
5. kształcenia ogólnego dla szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy,
6. kształcenia ogólnego dla szkoły policealnej.
UCZNIOWIE KLAS I, IV I VII SZKOŁY PODSTAWOWEJ BĘDĄ SIĘ UCZYLI ZGODNIE Z NOWĄ PODSTAWĄ JUŻ OD 1 WRZEŚNIA
Nowa podstawa programowa ma być wprowadzana stopniowo po wejściu w życie reformy edukacji zmieniającej strukturę szkół. Jako pierwsi – od 1 września 2017 r. – uczyć się zgodnie z nią będą uczniowie klas I, IV i VII szkoły podstawowej. Podstawa programowa dla szkoły podstawowej zawiera wszystkie potrzebne i wymagane treści w kształceniu uczniów klas VII i VIII w nowej strukturze szkoły podstawowej (przekładające się na egzamin ósmoklasisty). Uczniowie tych klas będą wypełniali program stanowiący kontynuację tego, który realizowali w klasach IV-VI. Program ma ich przygotowywać do podjęcia dalszej nauki w wybranym typie szkół ponadpodstawowych, począwszy od roku szkolnego 2019/2010.
NOWE OBOWIĄZKOWE ZAJĘCIA: GEOGRAFIA, BIOLOGIA, CHEMIA I FIZYKA
Kluczowe w kształceniu uczniów szkoły podstawowej jest wprowadzenie do 8-letniej szkoły podstawowej nowych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, a mianowicie: geografii, biologii, chemii i fizyki. Te nowe zajęcia będą wprowadzane stopniowo, począwszy od klasy V, uwzględniając dotychczasowe umiejętności i wiadomości uczniów oraz ich możliwości.
Od klasy VII uczniowie będą uczyli się drugiego języka obcego. Szkoła ma stwarzać uczniom warunki do nabywania wiedzy i umiejętności potrzebnych do rozwiązywania problemów z wykorzystaniem metod i technik wywodzących się z informatyki. Istotne jest więc wprowadzenie do procesu kształcenia w szczególności: logicznego i algorytmicznego myślenia, programowania, posługiwania się aplikacjami komputerowymi, wyszukiwania i wykorzystywania informacji z różnych źródeł, posługiwania się komputerem i podstawowymi urządzeniami cyfrowymi oraz stosowania tych umiejętności na zajęciach z różnych przedmiotów.
ZWIĘKSZONA LICZBA GODZIN INFORMATYKI I NAUKA GRY W SZACHY
Dlatego, projektowane, nowe ramowe plany nauczania, będą zawierały, m.in. zwiększoną liczbę godzin informatyki od klasy IV szkoły podstawowej do czasu ukończenia szkoły ponadpodstawowej (licea, technika, branżowe szkoły) z 210 do 280 godzin lekcyjnych. Niezależnie od tego, w klasach I-III szkoły podstawowej, treści informatyczne obecne są w podstawie programowej w ramach edukacji informatycznej (nauka programowania – w każdej z klas nauczania początkowego). Ponadto nauka gry w szachy – jako wspomagająca nabywanie umiejętności logicznego, kreatywnego myślenia i rozwiązywania problemów, będzie realizowana już na etapie edukacji wczesnoszkolnej.
DO KOŃCA CZERWCA PRZYGOTOWANE ZOSTANĄ NOWE PODRĘCZNIKI
Uczniowie pozostałych klas szkół podstawowych, klas gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych będą korzystali z dotychczasowej podstawy programowej i dotychczasowych podręczników. Do końca czerwca 2017 r. przygotowane zostaną podręczniki do nowej podstawy programowej. Podręczniki, materiały edukacyjne, materiały ćwiczeniowe uczniowie szkół podstawowych oraz klas gimnazjalnych otrzymają bezpłatnie bezpośrednio w swoich szkołach.
KONFERENCJE METODYCZNE, SZKOLENIA DLA NAUCZYCIELI I PAKIETY INFORMACYJNE
Wszyscy nauczyciele szkół podstawowych będą mieli możliwość uczestniczenia w szkoleniach z wdrażania nowej podstawy programowej. Pod koniec lutego odbędą się konferencje metodyczne dla konsultantów oraz metodyków publicznych placówek doskonalenia nauczycieli (ORE – Ośrodek Rozwoju Edukacji), następnie odbędą się organizowane kaskadowo szkolenia dla nauczycieli. Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowuje również dla nauczycieli poszczególnych przedmiotów pakiety informacyjne o nowej podstawie programowej. Będą gotowe już w marcu i rozsyłane do szkół.
POMORSKI ZESPÓŁ DS. WDRAŻANIA REFORMY EDUKACJI
W województwie pomorskim został powołany Zespół ds. wdrażania reformy edukacji w skład którego wchodzi również koordynator ds. wdrażania podstaw programowych.
Więcej informacji znajduje się na stronie Kuratorium Oświaty >>> TUTAJ.
puch