Nazywa ich przeżywcami w odróżnieniu od żydowskich ocalonych. Bohaterami książki urodzonej w Gdańsku, a obecnie mieszkającej w Krakowie autorki są Polacy, którzy przeżyli obozy: dzięki szczęśliwym splotom okoliczności, solidarności obozowej wśród grupy więźniów, pracy funkcyjnej, sprytowi.
Dziewięć opowieści dziesięciorga osób, opowieści zaczynanych i przerywanych, i powrotów młodej autorki do ludzi, którzy nierzadko nie opowiadali o swoich obozowych przejściach nikomu. Są wśród nich i tacy, którzy opublikowali swoje wspomnienia w latach 90., kiedy zmienił się polityczny klimat. Bo powojenne życie byłych więźniów też do łatwych nie należało.
Między Agnieszką, która mogłaby być ich wnuczką czy nawet prawnuczką, i opowiadającymi rodzi się niezwykła więź. I to jest dodatkowa wartość tej literatury faktu.
W naszej audycji Agnieszka Dauksza opowiada o tych spotkaniach, zdradza to, co nie zawsze jest w książce opisane. Mówi także o planach wydania komiksowej wersji Klubu Auschwitz. Ilustracje do wydanej w gdańskim wydawnictwie słowo/obraz terytoria książki stworzył Krzysztof Gawronkiewicz, znany nie tylko w Polsce ilustrator, autor licznych komiksów, między innymi „Achtung Zelig”