Przywódcy państw Unii Europejskiej ponownie wybrali w czwartek Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej.
Jako pierwszy informację tę podał premier Luksemburga Xavier Bettel. „Habemus Presidentum. Powodzenia” – napisał Bettel na Twitterze. Sam Tusk napisał zaś: „Dziękuję za trzymanie kciuków i serdeczne wsparcie. Pomogło!”.
Reelekcji Tuska sprzeciwiał się polski rząd, którego kandydatem był Jacek Saryusz-Wolski.
Dziękuję za trzymanie kciuków i serdeczne wsparcie. Pomogło!❤
— Donald Tusk (@donaldtusk) 9 marca 2017
Habemus #EUCO Presidentum, Good Luck @eucopresident Donald. XB pic.twitter.com/7eNpsIt70R
— Xavier Bettel (@Xavier_Bettel) 9 marca 2017
– Tylko polska premier Beata Szydło była przeciwko reelekcji Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej – poinformowały unijne źródła. W trakcie szczytu przeprowadzono głosowanie w tej sprawie.
– Przeprowadzono głosowanie. Tylko polska premier była przeciw Tuskowi. Nikt nie wstrzymał się od głosu – powiedział unijny dyplomata w kuluarach szczytu UE.
Zgodnie z traktatem przewodniczący Rady Europejskiej wybierany jest kwalifikowaną większością głosów.
RZECZNICZKA PiS: ZŁA DECYZJA DLA EUROPY
Ponowny wybór Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej oceniła rzeczniczka PiS Beata Mazurek. – To zła decyzja dla Europy. Czas pokaże, czym będzie skutkował precedens polegający na dokonaniu wyboru wbrew stanowisku rządu kraju, z którego pochodzi kandydat – zaznaczyła. – Polska musiała bronić swoich interesów, nie mogła się zgodzić na kandydaturę Donalda Tuska. Dlaczego? – mówiliśmy o tym wielokrotnie – powiedziała Mazurek na konferencji prasowej.
Rzeczniczka PiS podziękowała premier Szydło za to, że „konsekwentnie i odważnie broniła stanowiska polskiego rządu”. – W naszej ocenie ta decyzja nie wróży nic dobrego Europie, to zła decyzja dla Europy – powiedziała Mazurek.
– Czas pokaże, czym będzie skutkował taki precedens bo to pierwszy raz w historii przywódcy państw europejskich popierają człowieka wbrew stanowisku rządu z kraju, z którego ten człowiek pochodzi. W naszej ocenie niczego dobremu to dla Europy na przyszłość nie wróży – dodała rzeczniczka PiS.
SCHETYNA: POLSKA JEST DUMNA Z DONALDA TUSKA
– Polska jest dumna z Donalda Tuska i z tego głosowania w sprawie wyboru szefa Rady Europejskiej – mówił szef PO Grzegorz Schetyna. – To co zrobiła premier Beata Szydło, szef MSZ Witold Waszczykowski i szef PiS Jarosław Kaczyński, to wstyd, to nie był polski głos – oświadczył.
– Polska jest dumna z tego głosowania, Polska jest dumna z Donalda Tuska, Polska jest dumna z obecności w Unii Europejskiej i Polska będzie zawsze częścią Europy – powiedział Schetyna na konferencji prasowej.
PENSJA OK. 110 TYS. ZŁOTYCH
Jak donosi Wirtualna Polska, zgodnie z decyzją Rady Unii Europejskiej z 2009 roku przewodniczący Rady Europejskiej dostaje miesięczne wynagrodzenie w wysokości 138 procent wynagrodzenia urzędników trzeciego stopnia w 16. grupie zaszeregowania. Od 1 lipca 2012 roku tacy urzędnicy zarabiają 18 517 euro.
To oznacza, że pensja Tuska wynosi 25 553 euro, czyli około 110 tysięcy złotych. W ciągu roku polityk inkasuje więc równowartość około 1,3 mln złotych. Dla porównania w ostatnim roku premierowania zarobił ok. 230 tysięcy złotych. W ciągu pierwszej 2,5-letniej kadencji Tusk wzbogacił się więc o ok. 3,3 mln zł.
PAP/mili/amo