W nocy z soboty na niedzielę (z 25 na 26 marca) przechodzimy z czasu zimowego na letni. O godzinie 2:00 trzeba przestawić wskazówki zegarów na godzinę 3:00. Oznacza to, że będziemy spać krócej.
Wiele osób boi się zmiany, bo to oznacza godzinę mniej snu, dlatego sprawdziliśmy, jak może to wpłynąć na nasze samopoczucie. – Zmiana obejmuje godzinę i z punktu widzenia psychiatrii możemy postrzegać to jako zaburzenie rytmu dobowego. To szczególnie istotne w przypadku osób chorujących na depresję, które powinny utrzymywać stały rytm dobowy – wyjaśnia lekarz psychiatra Marcin Skarbek – ordynator oddziału psychiatrycznego w Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym w Gdańsku
WIĘCEJ ŚWIATŁA
Stosowanie czasu letniego pozwala wiosną, latem i wczesną jesienią na „wydłużenie” zegarowego dnia o godzinę. – Ta zmiana czasu wydłuża ilość naszego obcowania ze światłem słonecznym, więc faktycznie powinno mieć to korzystny wpływ na większość ludzi. Zmiany nie powinny spowodować głębszych i trwałych zmian w samopoczuciu psychicznym. Niektóre osoby mogą uskarżać się, że śpią krócej i muszą dostosować swój rytm dobowy do zmiany czasu, ale nie uważam, żeby niekorzystnie i trwale odbiło się to na zdrowiu – podsumowuje lekarz.
Zmiana czasu odbywająca się dwa razy w roku, oprócz efektywniejszego wykorzystania światła dziennego, ma spowodować oszczędności energii, jednak zdania ekspertów na ten temat są podzielone. Przestawienie zegarów praktykuje się w 70. krajach na całym świecie. Obowiązuje on we wszystkich państwach europejskich z wyjątkiem Islandii. Czasu nie zmieniają też Białoruś i Rosja.
ZGODNIE Z DYREKTYWĄ UNII EUROPEJSKIEJ
Podział na czas letni i zimowy sięga początków XX wieku. Pierwsi wprowadzili czas letni, zwany „czasem wojennym”, Niemcy w 1916 roku. Kolejnym państwem była Wielka Brytania. W Polsce zmiana czasu obowiązywała w okresie międzywojennym, a także w czasie okupacji niemieckiej. W powojennej Polsce czas letni był wprowadzany w latach 1946-1949, następnie 1957-1964 oraz ponownie od 1977 roku.
Obecnie czas letni jest wprowadzany zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej z 2001 roku. W Polsce zmianę czasu reguluje rozporządzenie prezesa Rady Ministrów z 5 stycznia 2012 roku w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2012-2016.
Daniel Wojciechowski/mili