Samochody spalinowe zastąpione przez darmowe elektryczne autobusy dostępne dla każdego. To wizja, która może okazać się rewolucyjna, mówią uczestnicy konkursu „Energia Młodych”, zorganizowanego przez Grupę Energa. W piątek, w siedzibie firmy odbył się finał konkursu, w którym udział wzięły szkoły z całej Polski. Tematem przewodnim – „E-mobilność w mojej gminie. Wizja do 2030 roku”. W tym roku zawodnicy mierzyli się z zyskującym na popularności zagadnieniem, jakim jest elektromobilność. Podczas finału drużyny prezentowały pomysły, które wcześniej opisały w referatach oraz odpowiadały na pytania zadawane przez ekspertów i swoich konkurentów. Jury oceniało wystąpienia zarówno pod względem merytorycznym, jak i formę prezentacji.
PRZYSZŁA KADRA
– Bardzo poważnie traktujemy projekty z udziałem młodych ludzi. Wierzymy, że będziecie w niedalekiej przyszłości inżynierami, a niewykluczone, że i pracownikami naszej firmy. Dzięki konkursowi Energa Młodych poznajemy wasze śmiałe pomysły, a wy oswajacie się z naszą energetyczną branżą. Musimy pamiętać, że perspektywa roku 2030 jest bardzo bliska – mówił tuż przed ogłoszeniem wyników, zwracając się do młodzieży, Daniel Obajtek, prezes Energa SA.
INNOWACYJNY POMYSŁ
Reprezentanci szkoły z Włocławka pokonali w finale konkursucztery drużyny z: Inowrocławia, Malborka, Ostrowa Wielkopolskiego i Poznania. Zwycięski zespół w składzie: Michał Kaczmarek, Bartłomiej Rojewski i Franciszek Rojewski, to uczniowie pierwszej klasy, najmłodsi uczestnicy finału. Zaproponowali oni, zdaniem jury, najbardziej futurystyczne opracowanie i najodważniejszy pomysł. Transport w gminie przyszłości, według nich, zarządzany będzie przez zaawansowane systemy informatyczne. W prezentacji skupili się na transporcie miejskim, wykorzystującym e-autobusy, e-szynobusy i e-tramwaje wodne. Co ciekawe, w ich założeniach, z miasta wykluczony został zupełnie ruch samochodów spalinowych. – Najtrudniejsze było opracowanie koncepcji, a później szukanie informacji. Następnie przygotowywaliśmy prezentację, robiliśmy próby i wszystko było zaplanowane niemalże co do sekundy. Zrobiliśmy wszystko tak, jak chcieliśmy, ale stres mocno utrudniał zadanie – mówi Michał Kaczmarek, reprezentant zwycięskiej drużyny z Włocławka. – Czasem trzeba było usiąść i przycisnąć, żeby chłopców zmotywować. Jednak, jak widać efekty są, z czego bardzo się cieszę – dodaje Wojciech Kaczmarek, opiekun finalistów z Włocławka.
POZOSTAŁE MIEJSCA
Drugie miejsce w konkursie zajęła drużyna z Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim pod opieką Pana Andrzeja Majera. Zespół w nagrodę otrzymał tablety oraz czek na 8 000 złotych dla szkoły. Trzecie miejsce przypadło uczniom z Zespołu Szkół Elektrycznych Nr 1 w Poznaniu pod opieką Pani Anny Borowieckiej. Za swoją pracę i prezentację dostali smartfony i czek na 5 000 złotych dla szkoły. Czwarte miejsce ex aequo zajęły drużyny z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 5 w Inowrocławiu pod opieką Pani Justyny Dybicz oraz z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 4 w Malborku pod opieką Pana Dariusza Słomińskiego.
Zwycięzcy w nagrodę dostali laptopy oraz 12 000 zł dla szkoły na zakup pomocy naukowych dla uczniów.