Skansen we Wdzydzach tradycyjnie zaprasza na majówkę. Co roku tłumy odwiedzają to magiczne miejsce, żeby poznać smak kaszubskich potraw, kupić regionalne wyroby i zobaczyć, jak wyglądało niegdyś proste życie w tym regionie. Muzeum Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach to najstarszy skansen w Polsce. Został założony w 1906 roku. Chaty, zagrody, dworki szlacheckie, wiejska szkoła, kuźnia, wiatraki to tylko niektóre z atrakcji jakie czekają na odwiedzających. Do większości pomieszczeń można wejść i samemu spróbować np. prania na tarce lub robienia naczyń.
KIERMASZ
W majówkę rozkładają się także stragany z drewnianymi zabawkami, koszykami wyplatanymi z korzeni i ręcznie robioną ceramiką. Jednak największą popularnością cieszą się stoiska z tradycyjnymi przysmakami np. chlebem ze smalcem. – W dawnych czasach chleb był bez żadnych udziwnień, teraz czasami posypują makiem albo robią jakiś wzorek, ale tradycyjnie bochenek wkładało się do formy i tyle. Zawsze przy pieczeniu chleba było trochę więcej ciasta, które uformowane w koło kładło się bezpośrednio na palenisku. To były kuple – mówi Katarzyna Bluma, z Koła Gospodyń Wiejskich Wąglikowice. Można także spróbować tradycyjnych ruchanek – racuszków z ciasta chlebowego i polewki, czyli zupy na boczku z ziemniakami, grzybami i śmietaną.
Hanna Berenthal
PRZEPĘDZANIE CZAROWNIC I MOJIK
Co roku we Wdzydzach urządzane jest także widowisko „pochód z Mojikiem” i przeganianie czarownic na Łysą Górę. – Mojik to symbol zwycięstwa dobra nad złem, wiosny nad zimą. Na początku wiosny budzą się złe moce i są wtedy bardzo aktywne, w tym czasie na wsi kaszubskiej trzeba było je odganiać, do tego celu służyło właśnie drzewko Mojik – mówi Mateusz Słomiński, pracownik Muzeum Kaszubskiego Parku Etnograficznego we Wdzydzach. Dla dzieci organizowane są konkursy latania na miotłach i zabawy pasterskie.
Hanna Berenthal