Potwierdzają się nasze informacje sprzed tygodnia. 660 złotych netto za godzinę treningu i prawie 7 tyś. złotych netto za dzień meczowy – to propozycja nowych cen za wynajem lodowiska na mecze ekstraligowej MH Automatyki. W oświadczeniu GKS Stoczniowiec tłumaczy się względami finansowymi i dużymi kosztami eksploatacyjnymi hali. Stawka może być niższa, ale zarząd MH Automatyki musi spełnić pewne warunki. Pierwszy z nich zakłada wejście przedstawiciela klubu zarządzającego halą do zarządu MH Automatyki i przejęcie 10 procent udziałów spółki. Drugi – powrót do nazwy ekstraligowej drużyny członu „Stoczniowiec”. – Są to warunki, których nie możemy spełnić, mówi osoba blisko związana z gdańskim klubem.
We wtorek w Urzędzie Miasta doszło do spotkania przedstawicieli MH Automatyki z władzami GKS Stoczniowiec i miasta Gdańsk. Mediacje nie pomogły, a wręcz pogorszyły sprawę. GKS Stoczniowiec idzie w zaparte i nie zamierza ustąpić w kwestii wynajmu hali. Stawka pozostanie niezmieniona, a to oznacza jedno – w przyszłym sezonie Gdańsk zniknie z hokejowej mapy Polski. 660 złotych netto za godzinę treningu i 7 tyś. netto za dzień meczowy to cena zaporowa, która przewyższa stawkę z poprzedniego sezonu o blisko połowę.
KONIEC HOKEJA
Gdański klub, do końca maja ma czas na wysłanie dokumentów licencyjnych do Polskiego Związku Hokeja na Lodzie. Muszą one zawierać umowę wynajmu hali, ale według naszych informacji dokumenty nie zostaną wysłane. To oznacza, że gdański klub nie zgłosi się do rozgrywek o mistrzostwo Polski, a jest to równoznaczne z końcem profesjonalnego hokeja w Gdańsku.
OŚWIADCZENIE GKS STOCZNIOWIEC
1. Cena jednej godziny lodu 660 złotych netto jest ceną rzeczywistą i stanowi jedynie koszt eksploatacyjny udostępnienia jednej godziny lodu na trening. Do ceny lodu nie są doliczane żadne dodatkowe opłaty ani marże. Cena została potwierdzona audytem przeprowadzonym przez biegłego rewidenta, we wnioskach pokontrolnych po badaniu Urzędu Skarbowego oraz przez Miasto Gdańsk, które przekazując środki finansowe szkołom sportowym (ZKPiG nr 17 oraz SLO nr 21), umożliwia dzieciom i młodzieży, uprawiającym zimowe dyscypliny sportu, dostęp do udziału w treningach z wykorzystaniem lodowisk Hali Sportowo – Widowiskowej Olivia w Gdańsku.
2. Zarząd GKS Stoczniowiec w wyjątkowych przypadkach może stosować różnego rodzaju rabaty, co też czyni. Wynika to z szeroko pojętej odpowiedzialności społecznej władz GKS Stoczniowiec oraz z chęci wspierania działań promujących aktywny i sportowy tryb życia. Dotyczy to przede wszystkim dzieci, młodzieży oraz sportowców amatorów. W wyniku zastosowania rabatów GKS Stoczniowiec dofinansowuje tę sferę działalności w kwocie ponad 400 tysięcy złotych w tym treningi i rozgrywki ligi amatorskiej w kwocie ok. 130 tysięcy złotych w ciągu jednego sezonu.
3. Od momentu powstania Pomorskiego Klubu Hokejowego 2014 oraz Pomorskiego Klubu Hokejowego 2014 S.A. GKS Stoczniowiec stosował wobec obydwu podmiotów preferencyjne stawki cen związane z korzystanie z obiektu hali Olivia (dofinansowanie GKS Stoczniowiec wynosiło 200 tysięcy złotych w sezonie). GKS Stoczniowiec przedstawił również ww. podmiotom wariant współpracy na sezon 2017/2018, w którym chciał wziąć współodpowiedzialność za funkcjonowanie PKH 2014 S.A. (rabat cenowy przy zakupie lodu, rabat cenowy przy organizacji meczów, bezpłatne przekazywanie zawodników z GKS Stoczniowiec do PKH 2014, rabat cenowy za eksponowanie reklam PKH 2014 S.A. na bandach HSW Olivia – w zamian za używanie przez zespoły PKH 2014 logotypu GKS Stoczniowiec, wprowadzenie członu GKS Stoczniowiec do nazwy drużyny występującej w PHL i CLJ, objęcia przez GKS Stoczniowiec 10 proc. akcji w PKH 2014 S.A. oraz wprowadzenie przedstawiciela GKS Stoczniowiec do rady nadzorczej PKH 2014 S.A.. Propozycja została podyktowana złą kondycją finansową PKH 2014 S.A. i zaległościami wobec GKS Stoczniowiec za korzystanie z obiektu HSW Olivia w sezonie 2016/2017. Informujemy, że warunkiem jakichkolwiek rozmów w zakresie korzystania z Hali Olivia przez PKH 2014 S.A. w sezonie 2017/2018 jest uregulowanie zaległości wynoszących 110 tysięcy złotych.
4. Zarząd GKS Stoczniowiec podjął decyzję o tak daleko idącej współpracy, współdziałaniu w aspekcie finansowym, mając na uwadze dobro i dalszy rozwój hokeja na lodzie na Pomorzu. Współfinansowanie występującej w PHL drużyny nie należy do celów statutowych GKS Stoczniowiec. W kwestii hokeja na lodzie priorytetem GKS Stoczniowiec jest szkolenie młodzieży m.in. poprzez udział w rozgrywkach ligowych i turniejach na arenie krajowej (koszt ten bez kosztów lodowiska wynosi ok. 550 tysięcy złotych rocznie) (w tym roku żacy starsi GKS Stoczniowiec wywalczyli brązowy medal MP, a juniorzy PKH 2014 z przekazanymi bezpłatnie 17 wychowankami Stoczniowca w składzie świętowali mistrzostwo kraju). Uczestnictwo w Lidze Kaliningradzkiej (koszt 150 tysięcy złotych – projekt finansowany wspólnie z rodzicami), w turniejach zagranicznych tj. udział w tegorocznym turnieju w Quebec w Kanadzie (koszt 150 tysięcy złotych – projekt finansowany wspólnie z rodzicami).
5. Zaznaczamy, że klub nasz jest organizacją 5-sekcyjną, bez żadnych dotacji na utrzymuje obiekt HSW Olivia (koszt roczny utrzymania hali to ok. 3 miliony 800 tysięcy złotych). Poszczególne sekcje sportowe to: sekcja hokeja na lodzie, sekcja łyżwiarstwa figurowego, sekcja łyżwiarstwa szybkiego z torem długim i krótkim (short track), sekcja curlingu i sekcja piłki siatkowej męskiej. Koszt udostępnienia obiektu na treningi i zawody wszystkich sekcji sportowych wynoszą ponad 500 tysięcy złotych w skali jednego sezonu, który praktycznie rzecz biorąc prawie w 100 proc. jest ponoszony przez GKS Stoczniowiec.
6. Poza szkoleniem młodzieży zarząd GKS Stoczniowiec w ciągu ostatnich trzech lat postawił na modernizację infrastruktury. Dzięki przygotowanemu przez GKS Stoczniowiec projektowi remontu HSW Olivia, który zyskał akcept Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Miasta Gdańsk, oraz przyznanym na tą inwestycję funduszom (Miasto Gdańsk 9 milionów 840 tysięcy złotych, Ministerstwo Sportu i Turystyki 8 milionów 500 tysięcy złotych) oraz środkom własnym klubu (wysokość zaangażowania GKS Stoczniowiec wyniosła 3 miliony 483 tysięcy 700 złotych) wyremontowano gruntownie obiekt, wyposażono w nowoczesny system dostępu, monitoring, w czerwcu br. w dużej hali zamontowane zostaną bandy wyprodukowane przez uznanego na świecie producenta sprzętu hokejowego fińską firmę Raita. Dzięki temu HSW Olivia spełnia wszelkie najwyższe standardy, które funkcjonują w tego typu obiektach, a Zarząd GKS Stoczniowiec w zrównoważony sposób i w miarę posiadanych możliwości, nadal zamierza inwestować w halę i jej otoczenie.
7. Zarząd GKS Stoczniowiec, jako podmiot kierujący i utrzymujący HSW Olivia, w odpowiedzi na informacje prasowe, zwraca jednocześnie uwagę, że GKS Stoczniowiec nie jest monopolistą na rynku, a obiekt przy ulicy Grunwaldzkiej 470, nie jest jedyną halą w Gdańsku, gdzie można rozgrywać mecze hokeja na lodzie w ramach PHL. W zarządzanej przez spółkę miejską Hala Gdańsk – Sopot Sp. z o.o., Ergo Arenie również istnieje możliwość organizacji i rozgrywania meczów hokejowych na najwyższym poziomie.
8. Pragniemy przypomnieć także, że Stowarzyszenie GKS Stoczniowiec prowadziło drużynę ligową w latach 1992 – 2010 (od sezonu 2010/2011 w prawa te weszła spółka Stoczniowiec SA, co wynikało z obowiązku ustawowego). W tym okresie klub nasz w ramach promocji otrzymał od Miasta Gdańsk w sumie kwotę 50 tysięcy złotych (co stanowi średniorocznie 2 tysiące 777 złotych na sezon), a w tym czasie na utrzymanie drużyny ligowej klub nasz wydawał w sezonie około 2 milionów 500 tysięcy złotych oraz dodatkowo 400 tysięcy złotych na zabezpieczenie potrzeb treningowych i organizacje meczów I drużyny seniorów.
9. Apelujemy do władz Miasta Gdańsk o większe wsparcie finansowe dla PKH 2014 S.A., które pozwoliłoby spółce na utrzymanie oraz rozwój I drużyny seniorów w PHL.