Prawie ćwierć tysiąca wniosków o wypłatę 500 plus odrzuconych w Słupsku. O wypłatę starają się nawet osoby, które nie spełniają wymogów ustawy, zdarzają się też próby zaniżania dochodów. Miejscy radni skontrolowali proces wypłacania pieniędzy przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. – Wszystkie decyzje odmawiające wypłacenie środków z programu Rodzina 500 plus były zasadne. W sumie było takich decyzji 242 – mówi radny Platformy Obywatelskiej w Słupsku Bogusław Dobkowski.
POWODEM NA PRZYKŁAD NIEWIEDZA
Klaudiusz Dyjas, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Słupsku podkreśla, że część błędnie złożonych wniosków wynikała z niewiedzy. – Zdarzało się na przykład, że po rozwodzie oboje rodziców składało wnioski o wypłatę świadczeń, podczas gdy prawo do opieki na dziećmi i tym samym do pobierania świadczeń przysługiwało tylko jednemu z rodziców. Były też przekroczenia dochodu na członka rodziny, ale i zaniżania dochodów, ale to dzięki programom komputerowymi danym z baz możemy szybko zweryfikować – mówi Klaudiusz Dyjas.
KORZYSTA PONAD 5 TYSIĘCY RODZIN
W sumie w Słupsku programem Rodzina 500 Plus objętych jest 5141 rodzin z czego większość – 3554 rodziny – otrzymuje pieniądze na pierwsze dziecko. W ubiegłym roku w Słupsku wypłacono ponad 32 miliony złotych. W ubiegłym roku na realizację programu miasto otrzymało 659 tysięcy złotych. Pozwoliło to na zatrudnienie dodatkowo 24 urzędników do obsługi interesantów. Osiem osób zajmuje się wyłącznie programem Rodzina 500 Plus.
– Mamy znaczny spadek osób korzystających z różnej formy pomocy społecznej. Około 30 procent mniej naszych klientów składa wnioski o pomoc. To nie tylko zasługa programu Rodzina 500 Plus, ale również spadku bezrobocia i podniesienia płacy minimalnej – dodaje Klaudiusz Dyjas.
Przemysław Woś/mar