W Sopocie rozpoczęło się trzydniowe święto teatru Telewizji Polskiej i Polskiego Radia. To jedyne tego typu wydarzenie w Polsce. O nagrody walczy w tym roku 26 słuchowisk, 13 spektakli telewizyjnych oraz 8 produkcji radiowych dedykowanych dzieciom.
TRZEBA ZAMKNĄĆ OCZY
– Program bogaty, więc trzeba mocno przemyśleć na co się wybrać – podkreślają osoby, które przyszły do festiwalowego centrum, czyli sopockiego Multikina. Wśród nich są osoby, które od lat przyjeżdżają na festiwal Dwa Teatry.
– Co przyciąga? To, że najważniejsza jest wyobraźnia podczas słuchania produkcji radiowych – mówi stała bywalczyni sopockiej imprezy. W tym roku zachęciła swego znajomego. – Jestem tu po raz pierwszy. W ogóle po raz pierwszy na imprezie, gdzie nie ma obrazu. Fakt, że muszę zamknąć oczy, żeby się wsłuchać.
RADIO GDAŃSK TAKŻE WALCZY O NAGRODY
Dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła podkreśla, że w tym roku konkursowe słuchowiska są bardzo różnorodne i najwięcej jest jednak utworów współczesnych, pisanych specjalnie dla radia. – To bardzo istotne. Bardzo ważne jest również to, że aż dziesięć rozgłośni Polskiego Radia zgłosiło swoje słuchowiska. To chyba rekord w naszej historii i wszystkie są wspaniałe – mówi Janusz Kukuła.
Radio Gdańsk zgłosiło do konkursu dwie produkcje w reżyserii Iwony Borawskiej. Słuchowisko „Pieczeń dla Amfy” rozpoczęło w poniedziałek rano radiowe prezentacje na festiwalu Dwa Teatry w Sopocie. W środę o godz. 17:00 można będzie posłuchać monodram poetycki „Szarlotka”.
PROFESJONALNY FESTIWAL
Co roku w Sopocie spotykają się aktorzy, reżyserzy i inne osoby, które tworzą słuchowiska i spektakle telewizyjne. Aktorka Grażyna Barszczewska, która w tym roku przewodniczy jury konkursu dla produkcji Telewizji Polskiej, podkreśla, że ten festiwal ma wyjątkową atmosferę. – Jest to bardzo profesjonalny. Odbiega od całego zamieszania pozaartystycznego – ocenia Barszczewska.
Aktor Ireneusz Czop dodaje, że ważny jest także kontakt z publicznością. – To nie są czerwone dywany, tylko normalny dialog. Rozmowa z fantastycznymi ludźmi, którzy są wrażliwi i przychodzą nawet o 10:00 rano, aby zobaczyć spektakl.
Laureatów Grand Prix i wielu innych wyróżnień poznamy w środę, 21 czerwca, podczas gali zamknięcia imprezy. W jej trakcie zostaną też wręczone Wielkie Nagrody za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji. W tym roku otrzymają je: Ewa Dałkowska i Olgierd Łukaszewicz.