Szczeciński fotoreporter Marcin Bielecki zwycięzcą XXI Pomorskiego Konkursu Fotografii Prasowej Gdańsk Press Photo 2017 im. Zbigniewa Kosycarza. W południe zostały ogłoszone wyniki konkursu, na który przysłano 1250 zdjęć. Zwycięzca przygotował fotoreportaż o ratowaniu orła w bagnach w okolicach rezerwatu Karsiborskie Paprocie koło Świnoujścia.
Młodego orła ratował Krzysztof Chomicz, fotograf i miłośnik ptaków. Akcję uwiecznił na zdjęciach Marcin Bielecki, który oprócz Grand Prix, zdobył także laur w kategorii „życie i świat wokół nas”.
CZARNY PROTEST
W kategorii „wydarzenie” jurorzy najwyżej ocenili fotoreportaż pt. „Czarny Protest” autorstwa Krzysztofa Mystkowskiego z agencji KFP.
– W tym roku było wyjątkowo dużo fotoreportaży, i to na dobrym poziomie, jednak przy wyborze tego najlepszego nie mieliśmy żadnych wątpliwości. Wszyscy jurorzy byli zgodni co do tego, że bielik jest poza wszelką konkurencją. Zestaw pięciu zdjęć, z których żadne nie znalazło się w tej opowieści przypadkowo, świadczy o dużej dojrzałości warsztatowej i wrażliwości autora. Wszystko zostało tutaj przemyślane od początku do końca i pokazane zgodnie z zasadami sztuki fotoreportażu. Naprawdę nie było się do czego przyczepić. Poza tym, ten dokument ma znakomity klimat. Niesamowita historia, świetnie opowiedziana – mówi Wojciech Druszcz, przewodniczący jury.
„TO MIAŁ BYĆ DZIEŃ WOLNY”
– To miał być mój dzień wolny, a wyszło, jak wyszło. O wszystkim decydował przypadek – mówi zdobywca Grand Prix 2017. – Z okazji imienin żony wybraliśmy się wspólnie nad morze do Międzyzdrojów. Leżąc sobie na plaży, odebrałem telefon, że Krzysiek Chomicz będzie ratować bielika uwięzionego w bagnach w okolicach wyspy Karsibór. To był już wieczór, ze Szczecina pewnie bym tam nie dojechał. Akcja była wyjątkowo trudna. Strażacy próbowali pomóc zwierzęciu, ale ze względu na duże niebezpieczeństwo musieli zrezygnować. Krzysiek ryzykował życiem, czołgając się przez bagno dobrą godzinę. Na drugi dzień towarzyszyłem ratownikom w klinice weterynaryjnej. Potem chyba około tygodnia trwało czyszczenie skrzydeł. To była walka z czasem, ponieważ młody bielik łatwo przyzwyczaja się do niewoli. Chodziło o to, żeby jak najszybciej wrócił do środowiska naturalnego. Ratownicy wypuścili go mniej więcej w tym samym miejscu, gdzie został znaleziony. Trzykrotnie podejmował próbę lotu. Wyraźnie był zmęczony. W końcu szczęśliwie odleciał – wspomina Marcin Bielecki.
JURY MIAŁO KŁOPOT
Jurorzy obradujący w składzie: Tomasz Nowak – fotoedytor dziennika Rzeczpospolita, Aleksander Kęplicz – fotoreporter Associated Press i Wojciech Druszcz (Klub Fotografii Prasowej, ZAiKS) ocenili 1246 prac nadesłanych przez 72 autorów z województw pomorskiego i zachodniopomorskiego. W konkursie mogli brać udział zarówno zawodowcy, jak i amatorzy.
– Otrzymaliśmy prawie dwa razy więcej zdjęć niż w ubiegłym roku, a co dziwniejsze, mimo tak dużej liczby prac, poziom był dość wysoki. Nie widziałem tu fotografii, która ewidentnie odstawałaby od stawki. Zazwyczaj w konkursach takie też się pojawiają. Tradycyjnie bardzo dobrze obsadzona była kategoria „fotografia spoza regionu”. Mieliśmy kłopot, bo na wyróżnienie zasługiwały trzy reportaże o podobnej treści – dwa z Iraku i jeden z Somalii. Z jednego musieliśmy zrezygnować, mimo że był bardzo dobrze sfotografowany. Wyżej od tych trzech zestawów oceniliśmy jednak „Maszera” autorstwa Rafała Wojczala – fenomenalnie wymyśloną opowieść o przewodniku i psim zaprzęgu. To jest taka fotografia minimalistyczna. Na pierwszy rzut oka niewiele się tu dzieje, ale nie sposób nie zachwycić się kompozycjami. Nagrodę przyznaliśmy za artyzm i oryginalność podejścia do tematu – mówi Wojciech Druszcz.
Fotoreportaż „Świnoujście. Ratowanie bielika” oraz inne nagrodzone prace będzie można zobaczyć na wystawie pokonkursowej we wrześniu w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku.
Wyniki XXI Pomorskiego Konkursu Fotografii Prasowej Gdańsk Press Photo 2017 im. Zbigniewa Kosycarza.
Grand Prix: Marcin Bielecki, „Świnoujście. Ratowanie bielika” – fotoreportaż;
kategoria „wydarzenie”: nagroda – Krzysztof Mystkowski, „Czarny Protest” – fotoreportaż;
kategoria „kultura”: nagroda – Karol Makurat, „Koncert Watain”, wyróżnienie – Renata Dąbrowska, „Open’er Festival 2016”;
kategoria „ludzie”: nagroda – Piotr Manasterski, „Vilde – norweska emigrantka”;
kategoria „życie i świat wokół nas”: nagroda – Marcin Bielecki, „Świnoujście. Ratowanie bielika” – fotoreportaż, wyróżnienie – Benjamin Jackman, „Contemplation”;
kategoria „fotografia spoza regionu”: nagroda – Rafał Wojczal, „Maszer” – fotoreportaż, wyróżnienia – Maciej Moskwa, „Somalia na krawędzi katastrofy” – fotoreportaż, Maciej Moskwa, „Chrześcijanie w Iraku”;
kategoria „sport”: nagroda – Mirosław Pieślak, „Ironman” – fotoreportaż.
Do pokonkursowej wystawy, która tradycyjnie będzie gościć w pomorskich miastach, jury wybrało (i nagrodziło dyplomami) także kilkadziesiąt innych zdjęć, których autorami są: Marcin Bielecki, Łukasz Dejnarowicz, Daniel Frymark, Grzegorz Mehring, Maciej Moskwa, Krzysztof Mystkowski, Mirosław Pieślak, Jan Rusek i Adam Warżawa.
Organizatorami konkursu są Nadbałtyckie Centrum Kultury i Kosycarz Foto Press, patronami i fundatorami nagród – marszałek województwa pomorskiego oraz prezydenci Gdańska, Sopotu i Gdyni.