Od 50 lat gwiżdże na wszystko. W Starogardzie Gdańskim odbył się wernisaż gwizdków ceramicznych ze zbiorów malarza Andrzeja Kamińskiego. Jego kolekcja to obecnie ponad 300 pozycji. – Pierwszy gwizdek wykopałem w swoim ogrodzie. Tak to się zaczęło – mówi właściciel zbioru.
– Pierwszy gwizdek wykopałem w 1958 roku, we własnym ogrodzie i musiałem uzupełnić mu towarzystwo. Początkowo zbierałem też drewniane, ale zauważyłem, że takich zbieraczy jest więcej, a wzory się częściej powtarzają – mówi Andrzej Krzemiński, właściciel kolekcji.
GWIZDKI Z PODRÓŻY
Kolekcja stale się rozrasta. Początkowo, głównie za sprawą wyjazdów studenckich i plenerów artystycznych. W taki sposób zbiory powiększyły się o gwizdki z Litwy, Rosji i Ukrainy. Kiedy krewni dowiedzieli się o jego pasji, zaczęli przywozić mu gwizdki z podróży zagranicznych. Tak wszedł w posiadanie eksponatów z Ameryki Południowej. Część artefaktów zdobył, kupując je na jarmarkach lub podczas wycieczek. Obecnie zbiór liczy prawie 300 pozycji. W dominują w nim ptaki z ceramiki i drewna. Wykonane są różnymi technikami. Jak opowiada kolekcjoner, nigdy nie miał problemów z przewiezieniem nabytków przez granicę.
Wiele gwizdków z zagranicy to prezenty od podróżujących znajomych Fot. Radio Gdańsk/Tomasz Gdaniec
„JEDYNY PROBLEM MIAŁEM PODCZAS WYJAZDU DO WŁOCH”
– Jak wracaliśmy z podróży na radziecką Ukrainę, jechał z nami jakiś tamtejszy dygnitarz partyjny. Celnicy byli tak spięci, że odprawili nas bez jakiejś dłuższej kontroli. Jedyny problem miałem podczas wyjazdu do Włoch. Widziałem piękne gwizdki o ciekawych zdobieniach. Jednak co z tego, skoro nie miałem jak ich zabezpieczyć. Bałem się, że uszkodzą się w transporcie – dodaje Krzemiński.
Czego brakuje w jego kolekcji? – Gwizdków ze środkowej i południowej Afryki – odpowiada bez namysłu Andrzej Krzemiński.
Z WYKSZTAŁCENIA – ARCHITEKT WNĘTRZ
Andrzej Kamiński urodził się w Starogardzie w 1939 roku. W 1959 r. ukończył Państwowe Liceum Technik Plastycznych w Gdyni Orłowie. W latach 1965-1967 studiował malarstwo w pracowni Kazimierza Ostrowskiego. Dyplom ukończenia Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych na Wydziale Architektury Wnętrz w Pracowni prof. Włodzimierza Padlewskiego uzyskał w 1969 r. Uprawia twórczość w zakresie architektury wnętrz, grafiki użytkowej i malarstwa. Od końca lat 60. mieszka w Malborku.
Tomasz Gdaniec/hb/mmt