Kolejna kamera monitoringu miejskiego zawiśnie w Gniewie przed końcem tygodnia. Gmina otrzymała pozwolenie na montaż dodatkowych 6 urządzeń, ile z nich uda się jednak uruchomić jeszcze w tym roku, zależy od możliwości finansowych gminy.
Od marca tego roku Gmina Gniew tworzy system monitoringu miejskiego. Do tej pory zamontowano 6 obrotowych kamer, które już rejestrują obraz:
• na kamienicy nr 16/17 na placu Grunwaldzkim (zasięg: plac Grunwaldzki, ul. Piłsudskiego, ul. Brzozowskiego),
• na kamienicy nr 45 na placu Grunwaldzkim (zasięg: plac Grunwaldzki, ul. Kościelna, ul. Pod Basztą),
• na kamienicy nr 36 na placu Grunwaldzkim (zasięg: plac Grunwaldzki, ul. Wodna, ul. Wschodnia),
• na dachu Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji (zasięg: parking przed GOSiR-em, boisko, wejście na „góry”, ul. Kusocińskiego),
• na maszcie na budynku Ośrodka Zdrowia Medical (zasięg: parking przed ośrodkiem, ul. Witosa, ul. Hallera, boisko Orlik, parking przy boisku Orlik),
• na bloku nr 3 przy ul. Kopernika (zasięg: dworzec autobusowy, ul. Kopernika od skrzyżowania z ul Gdańską do sklepu Żabka.
W tym tygodniu planowany jest montaż kamery na bloku nr 25 przy ul. Czyżewskiego. Obejmie ona zasięgiem całą ulicę, róg ulicy Staszica oraz róg ul. Kopernika z parkingiem.
Gmina pozyskała już zgody od zarządców obiektów, na których chce zamontować kolejne kamery. I tak planowane są:
• 2 kamery stacjonarne na budynku GS przy alejce (zasięg: alejka i plac zabaw),
• 1 obrotowa kamera na lampie na skrzyżowaniu ul. 27 Stycznia z ul. Sobieskiego (zasięg: ul. Sobieskiego i ul. 27 Stycznia),
• 1 obrotowa kamera na słupie energetycznym na skrzyżowaniu ulic Gdańskiej, Kościuszki i 27 Stycznia (zasięg: ul. Gdańska, ul. 27 Stycznia, ul. Kościuszki, ul. Podwale),
• 1 obrotowa kamera na skrzyżowaniu ulic Lipowej, Gdańskiej i Staszica (zasięg: ul. Lipowa, ul. Gdańska, ul. Staszica),
• 2 kamery stacjonarne na terenie firmy Mikrostyk, na zamontowanym słupie na górach (zasięg: deptak nadwiślański),
• 2 kamery stacjonarne na kamienicy nr 28/29 przy ul. Wąskiej (zasięg: ul. Wąska).
W planach jest także montaż kamer przy parku miejskim na skrzyżowaniu ul. Behrendta i ul. 7 Marca oraz na skrzyżowaniu ul. Pod Basztą z ul. Wiślaną.
Do końca września zamontowana będzie kolejna partia urządzeń monitorujących w Gniewie. Zakup kamer jest bardzo kosztowny, dlatego też ich ilość zależna będzie od finansów gminy, zaplanowanych na ten cel w bieżącym roku – wyjaśniają urzędnicy i zapewniają, że o kolejnych krokach związanych z monitoringiem, będą informować na bieżąco.
NIE OBYŁO SIĘ BEZ KOMPLIKACJI
– Montaż kamer w większości lokalizacji przebiegał sprawnie, choć nie brakowało komplikacji. Niektóre z wybranych miejsc, wymagają montażu dodatkowych elementów, na których zawiesić można kamery, w niektórych przypadkach ich umiejscowienie jest niemożliwe, z uwagi na brak możliwości podłączenia do prądu. Niemniej staramy się, aby aparaty znalazły się w najbardziej newralgicznych częściach miasta.
Nie wszystkie z wybranych lokalizacji są terenami i obiektami gminnymi, w każdym więc przypadku musimy występować o zgody do ich właścicieli, z czym też nie mamy raczej problemu. Jesteśmy bardzo wdzięczni szczególnie firmie Mikrostyk, na której terenie staną dwie kamery, i do których zakład nieodpłatnie da nam napięcie, za co bardzo dziękujemy – mówi Sebastian Frymarski, informatyk gniewskiego urzędu, odpowiedzialny za instalację monitoringu miejskiego w Gniewie.
Kilka tygodniu temu przy wjeździe do miasta zamontowano już tablice „Miasto monitorowane”.
oprac. puch