Skandynawistyka, filologia angielska, bezpieczeństwo narodowe i psychologia – to najpopularniejsze kierunki studiów na Uniwersytecie Gdańskim w tym roku. O jedno miejsce na skandynawistyce ubiegało się jedenaście osób, na anglistyce i bezpieczeństwie narodowym – około dziesięciu.
– Zainteresowanie tymi kierunkami nie zmienia się od kilku lat. Te wybory młodych ludzi są coraz bardziej świadome. To są oczywiście kierunki humanistyczne, ale na przykład skandynawistyka, związana jest z basenem Morza Bałtyckiego, naszymi wspólnymi interesami gospodarczymi, handlowymi. I nasi kandydaci doskonale zdają sobie sprawę z tego, że po tych studiach będą mieli pracę. Oczywiście można łączyć różne umiejętności. Coraz częściej widzimy, że studenci po licencjacie wybierają studia magisterskie na innym kierunku, co poszerzy ich umiejętności. Cieszy nas też to, że nowe kierunki, jak psychologia pracy i biznesu, też cieszą się popularnością. Przyjęliśmy zasadę, że przy radach wydziałów są rady biznesu. Kierunki często powstają przy współpracy z pracodawcami, wykorzystaniem ich doświadczenia. I widać, że to się sprawdza – mówi Beata Czechowska-Derkacz, rzecznik uczelni.
Od kilku lat zmniejsza się natomiast zainteresowanie pedagogiką. – To wynika także z niżu demograficznego, przez który limity przyjęć zostały ograniczone. Po prostu na rynku nie potrzeba już tylu nauczycieli – dodaje rzecznik.
Rekrutacja na Uniwersytecie Gdańskim trwa. Można jeszcze aplikować na 16 kierunków studiów stacjonarnych pierwszego stopnia (bezpieczeństwo jądrowe i ochrona radiologiczna, etnofilologia kaszubska, etnologia, filologia polska, filologia klasyczna, fizyka, fizyka medyczna, kulturoznawstwo, niemcoznawstwo, rosjoznawstwo, slawistyka, studia wschodnie, wiedza o teatrze), około 50 kierunków studiów stacjonarnych drugiego stopnia oraz ponad 70 kierunków studiów niestacjonarnych (pierwszego i drugiego stopnia).
Najpopularniejsze kierunki na Uniwersytecie Gdańskim – rekrutacja na rok akademicki 2017/2018 – studia stacjonarne pierwszego stopnia (licencjackie) oraz jednolite magisterskie
1. – Skandynawistyka – 11,30 osób na jedno miejsce
2. – Filologia angielska – 10,31
3. – Bezpieczeństwo narodowe – 9,80
4. – Psychologia – 9,43
5. – Kryminologia – 9,11
6. – Zarządzanie instytucjami artystycznymi, specjalność menadżerska – 8,96
7. – Psychologia, specjalność Psychologia pracy i biznesu – 8,65
8. – Psychologia, specjalność Psychoseksuologia – 7,50
9. – Sinologia – 6,90
10. – Dyplomacja – 6,68
11. – Psychologia, specjalność Neurobiopsychologia – 6,20
12. – Amerykanistyka – 5,85
13. – Dziennikarstwo i komunikacja społeczna – 5,47
Na rok akademicki 2017/2018 Uniwersytet Gdański zaplanował przyjęcie 15 546 osób:
– 9 276 osób – studia stacjonarne I stopnia i II stopnia oraz jednolite magisterskie
– 6 270 – studia niestacjonarne I stopnia i II stopnia oraz jednolite magisterskie
Joanna Stankiewicz/mich