Prawdziwa, wielka uczta dla fanów muzyki jazzowej. W Teatrze Leśnym rozpoczynają się Gdańskie Noce Jazsowe. Wystąpi wielu wokalistów i instrumentalistów, ale cierpliwych i oddanych słuchaczy czekają też dodatkowe emocje. Pierwsze dźwięki usłyszeć będzie można już w piątek o 19:00. Wystąpią bardzo młodzi muzycy, zupełnie zakręceni na punkcie francuskiego wokalisty Woodkida, przez co powstał Woodkid Project. Wykonywanej przez nich muzyce charakter nadaje sekcja smyczkowa, w skład której wchodzą uczennice i absolwentki szkół muzycznych II stopnia oraz studentki Akademii Muzycznej w Gdańsku.
NIE TYLKO MUZYKA
Gwiazdą wieczoru będzie Milo Kurtis i Orkiestra NAXOS. Na scenie muzycy pojawią się o 21:00. To połączenie klimatów greckich i arabskich z funky i muzyką klasyczną. Znajdą się też elementy jazzu i muzyki żydowskiej.
– Bardzo ciekawa muzyka, bo mimo międzynarodowego składu nie grają typowego etno – zaznacza Katarzyna Burakowska, koordynatorka imprez w Teatrze Leśnym.
Piątek zakończy się projekcją filmu „20 000 dni na ziemi” w reżyserii Jane Pollard oraz Iaina Forsytha. Wszystko utrzymane będzie w klimacie wieczornego muzykowania, ponieważ film również dotyczy muzyki, a konkretnie Nicka Cave’a, który, współtworząc scenariusz, samego siebie wziął w cudzysłów i traktował z ironicznym dystansem.
Z MYŚLĄ O NAJMŁODSZYCH
W sobotę od 12:00 specjalnie dla wszystkich dzieci oraz rodziców, babć, dziadków i wszystkich zainteresowanych Mamma Go, czyli Jazz dla dzieci, którego nawet pani Katarzyna nie może się doczekać. – Gosia Szmuda rewelacyjnie prowadzi takie koncerty, jak to się mówi, interaktywne. To jest po prostu świetne, mnie się to bardzo podoba. Gośka ma taki „power” w sobie, no i świetnych muzyków – dodaje.
Na plakacie zdjęcie zespołu, specjalnie, wbrew przyjętej koncepcji zostało umieszczone w pełnej palecie barw. Zdaniem koordynatorki projektu, reszta może być „nocna”, ale dzieci lubią kolory i dla nich trzeba zrobić wyjątek.
BĘDĄ NIESPODZIANKI
Drugiego dnia o 19:00 odbędzie się także benefis Janusza Macka Mackiewicza, kontrabasisty jazzowego i nie tylko kontrabasisty, ponieważ zagra również na gitarze basowej. Z Januszem Mackiewiczem w piątkowej Muzycznej Strefie Radia Gdańsk rozmawiał Kamil Wicik.
Posłuchaj rozmowy:
Fot. Radio Gdańsk/Anna Michałowska
– Zaprezentują się formacje, w których grał: Elec-tri-city, New Coast z Maćkiem Sikałą, Take It Easy z Przemkiem Dyakowskim i Joasią Knitter, śpiewającą wspaniale, i A’FreAk-KomEdA Project, czyli bardzo dynamiczny projekt Wojtka Staroniewicza – wymienia Katarzyna Burakowska.
W tym dniu gościem specjalnym będzie Zbigniew Namysłowski, ale to nie jest jedyna gwiazda, która wystąpi tego wieczoru. Katarzyna Burakowska nie chce jednak zdradzać szczegółów. – U Macka będą niespodzianki, ale nic więcej nie wolno powiedzieć. To tajemnica. Możemy tylko zapewnić, że każdy, kto przyjdzie na benefis, nie pożałuje – zaznacza.
KLASYKA W INNYM WYDANIU
Niedziela zakończy się programem sekstetu Włodzimierza Nahornego „Fantazja polska”. To polska muzyka klasyczna w wersji jazzowej, przetransponowana przez wrażliwość naprawdę wspaniałych artystów. Wystąpią Henryk Gembalski na skrzypcach, Dorota Miśkiewicz – wokal, Mariusz Bogdanowicz na basie, oczywiście sam Włodzimierz Nahorny na pianinie, Piotr Biskupski na bębnach i Wojtek Staroniewicz na saksofonie.
Trzeba zaznaczyć, że wstęp na wszystkie koncerty kosztuje tylko 5 złotych. Dzieci natomiast wchodzą zupełnie za darmo.
Martyna Kasprzycka/mich