Zdaniem Katarzyny Bellingham przełom lata i jesieni to najlepszy czas na zakładanie ogrodów preriowych.
– Preria to byliny, czyli rośliny wieloletnie, które zimą żyją nadal. Część nadziemna umiera, a podziemna żyje nadal i wiosną wybija znowu. Takie rośliny można spokojnie sadzić jesienią. Nie należy tego zostawiać na później, niż druga połowa października. Trzeba je posadzić wcześniej, najlepiej we wrześniu – radziła Katarzyna Bellingham. – Wtedy te rośliny będą miały szansę się zaaklimatyzować jeszcze przed nadejściem zimy i zamarznięciem gleby.
Podczas programu Katarzyna Bellingham podała przepis na chutney. Poniżej podajemy cały. Źródło: http://katarzynabellingham.blogspot.com.
SKŁADNIKI:
2,5 kg zielonych pomidorów
500 gr cebuli lub szalotki
1 łyżka soli
500 gr rodzynek sułtańskich
500 gr jabłek
500 gr cukru trzcinowego
1 litr octu z czerwonego wina
1 łyżeczka zmielonego imbiru
1 łyżeczka zmielonego ziela angielskiego
1 łyżeczka zmielonych goździków
Opcjonalne dodatki: musztarda gruboziarnista, gorczyca, papryczka chili (świeża lub suszona).
WYKONANIE:
1. Kroimy pomidory w kosteczkę lub plasterki (można zdjąć skórkę według własnego uznania) i drobno siekamy cebulkę (lub szalotkę). Układamy w dużej misce warstwami, solimy i pozostawiamy na noc.
2. Następnego dnia … siekamy drobno rodzynki oraz jabłka (muszą być bez skórki i pestek). Do rondla wlewamy ocet i wsypujemy cukier – zawartość rondla należy dokładnie wymieszać i zagotować. Dodajemy rodzynki, jabłka i przyprawy, gotujemy na wolnym ogniu przez 10 minut. Wyciskamy przygotowaną mieszankę pomidorów oraz cebuli w cedzaku i pozostawiamy tak na 5 min (ale nie płuczemy!) i dodajemy do rondla. Wrzucamy do rondla także opcjonalne dodatki.
3. Gotujemy wszystko przez około 1 godz. bez przykrywki, od czasu do czasu mieszając. W zależności od zawartości płynu w pomidorach, gotowanie może być dłuższe. Wszystko w rondlu powinno stać się gęstą papką. Przekładamy do przygotowanych słoiczków i gotowe.
mro/fot.: katarzynabellingham.blogspot.com