Palmiarnia w Parku Oliwskim odchodzi do historii. Trwa rozbiórka starej oszklonej konstrukcji. W jej miejscu pojawi się nowoczesny obiekt o cylindrycznym kształcie. Nowa Palmiarnia będzie wyższa od dotychczasowej o pięć metrów.
W pierwszej kolejności demontowane są szklane elementy Palmiarni, potem rozbierana będzie stalowa konstrukcja. Najtrudniejszy jest demontaż kopuły. W tej chwili stalowy szkielet Palmiarni przypomina zgliszcza po pożarze.
Przed rozpoczęciem rozbiórki trzeba było zabezpieczyć ciepłolubne drzewa, w tym 180-letniego daktylowca. Wokół drzew zbudowano tunel ze specjalnej folii ogrodniczej. Dotychczasowa palmiarnia była już zbyt ciasna dla wciąż rosnących drzew i roślin. Nowa rotunda ma mieć formę cylindryczną. Będzie otoczona szklaną fasadą z automatycznym otwieraniem. Jej wysokość ma wynieść 24,11 m (5 m więcej niż obecnie), powierzchnia zabudowy 202,5 m2, a kubatura 4286,42 m3. Przy projektowaniu szklanego budynku założono statystyczny wzrost palm.
Postęp prac rozbiórkowych będzie uzależniony od pogody. W przyszłym tygodniu rozebrane zostaną fundamenty i rozpocznie się budowa fundamentów pod nową rotundę.
NOWE FUNKCJE PALMIARNI
Oliwska palmiarnia składa się z trzech budynków. Drugi etap rewitalizacji zakłada przebudowę oranżerii. W ramach inwestycji częściowo zmieniona zostanie funkcja budynku. Mają powstać m.in. salki konferencyjne, zaplecze socjalne i sanitarne, szatnie, salka warsztatowa, a także pomieszczenie przeznaczone do wystaw czasowych.
W planach również przebudowa szklarni, która ma dostosować ją do upraw oraz przechowywania w okresie zimowym roślin, które latem są wystawiane na zewnątrz. Zagospodarowany zostanie również teren wokół palmiarni, gdzie m.in. przywrócone zostaną jego elementy historyczne.