Każdy długotrwały ból głowy wymaga diagnostyki. Mamy XXI wiek i sprzęt, dzięki któremu możemy sprawdzić przyczynę, mówił w audycji medycznej Radia Gdańsk prof. dr hab. Wojciech Kloc, neurochirurg, kierownik oddziału w szpitalu im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku. – Jeśli ktoś narzeka na bóle głowy dłuższy czas, powinien mieć wykonany rezonans magnetyczny albo tomografię głowy. Ułatwia to lekarzowi wybór leczenia i pozwala stwierdzić przyczynę dolegliwości. Mogą to być guzy, krwiaki, tętniaki i inne patologiczne zmiany- mówił znany gdański neurochirurg. Jednocześnie dodał, że badań tych nie wykonuje się standardowo w bólach głowy ze względu na ich koszt.
W audycji prowadzonej przez Joannę Matuszewską profesor mówił też o przyczynach obrzęku mózgu. – Może go spowodować uraz głowy, ale też zatrucie, choroba nowotworowa albo wylew krwi. To groźny dla życia stan, który może postępować powoli, albo jak w przypadku urazów, bardzo szybko.
fot. Jacek Klejment/RG
Lekarz tłumaczył, że jednym z najgroźniejszych schorzeń jest wylew spowodowany pęknięciem tętniaka mózgu. – Pacjent odczuwa niewyobrażalny ból głowy. Ci chorzy powinni jak najszybciej trafić do szpitala, gdzie możemy zrobić badania, zlokalizować tętniaka i wdrożyć leczenie operacyjne. Wiele osób można operować bez otwierania czaszki, dzięki nowoczesnym metodom endowaskularnym – wyjaśniał prof. Kloc.