Polakom lepiej się powodzi. Coraz więcej pieniędzy zostawiamy w sklepach. We wrześniu zrobiliśmy o 8,6 proc. większe zakupy niż rok temu – wynika z najnowszych danych GUS. Jednocześnie zmniejszyła się luka podatkowa w VAT w Polsce. Wyniesie w tym roku ok. 39 mld zł, czyli o 13 mld zł mniej niż w zeszłym roku – wynika z raportu przedstawionego przez firmę doradczą PwC. – Ciesząc się z tych wyników, trzeba jednak podnosić konkurencyjność gospodarki i inwestować w jej innowacyjność. Natomiast dla mnie, nie ukrywam, najbliższy jest temat luki w VAT. Z jednej strony to, że spadło o 13 miliardów to jest ogromny sukces. Ale z drugiej zanim tutaj będziemy się bardzo cieszyli to przypomnijmy, że nadal jest 39 miliardów tej luki – przypomniał Artur Kiełbasiński z Radia Gdańsk.
– Zgadzam się z tym, co powiedział Artur Kiełbasiński, ale nie możemy zapominać o jednej rzeczy. Ja trochę jako reprezentant sektora MSP dodam do tego łyżkę dziegciu. Jestem po rozmowach z kilkoma zaprzyjaźnionymi firmami. Dość dużo inwestują w rozwój. Te firmy ze względu na problemy z cash-flow (związane z przepływem pieniędzy – przyp. red.) nie zawsze płacą podatek w terminie. W związku z tym kilka z nich zostało wezwanych do urzędu skarbowego ze względu na prowadzone postępowanie przeciwko prezesom tych firm w związku z unikaniem płacenia podatku VAT – podkreślał Łukasz Olechnowicz, prezes Dynaminds.
– To tak naprawdę sedno problemu. Problemem są tak naprawdę skomplikowane przepisy. To one sprawiają, że wiele firm nie płaci tego podatku, który powinno zapłacić, albo płaci właściwie niepotrzebny podatek. Tutaj najlepszym przykładem jest VAT od artykułów spożywczych, który się różni w zależności od tego, jak te artykuły są sprzedawane. Bardzo często bardzo trudno rozróżnić czy powinien być taki podatek, czy inny – mówił Maciej Goniszewski z Uniwersyteckiego Radia Mors UG.