Jest jedną z najstarszych dróg w Polsce, ale w ciągu 80 lat niewiele się na niej zmieniło. Teraz w końcu zostanie wyremontowana. W Tczewie podpisano umowę na remont krajowej „22” pomiędzy Czarlinem a Knybawą. To bardzo charakterystyczny odcinek, ponieważ kierowcy jadą tam po kostce brukowej, co jest dość rzadko spotykane na drogach krajowych. Zmieni się to w ciągu dwóch lat, ponieważ remont tej drogi ma rozpocząć się wiosną przyszłego roku i potrwać do końca 2019 roku.
DROGA, KTÓRA PAMIĘTA HITLERA
– Droga została zbudowana na początku 1940 roku przez okupanta niemieckiego. Budowali ją niewolnicy, trzeba przyznać, że zrobili to solidnie, ale najwyższy czas na zmianę. Mieszkańcy czekali na ten remont już od wielu lat. Remont opóźniły jednak protesty mieszkańców przeciwko wcześniejszej koncepcji przebudowy. Obawiali się tego, że wieś Czarlin zostanie podzielona na dwie części. Nie podobała się też likwidacja wielu zjazdów do gospodarstw. Zresztą nawet droga powiatowa miała zostać zamknięta – tłumaczy wiceminister infrastruktury Kazimierz Smoliński.
Starosta tczewski podkreśla, że przy pracach nad nową koncepcją drogi uwzględniono prawie wszystkie postulaty mieszkańców.
Fot. Google Maps
UWZGLĘDNIENIE PRÓŚB MIESZKAŃCÓW
– Nie będzie na tym odcinku dodatkowych pasów, które miały służyć do wyprzedzania wolniej jadących pojazdów, ponieważ to nie wpływałoby dobrze na bezpieczeństwo w tym miejscu. Co więcej, utrudniałoby dostanie się mieszkańcom z jednej strony drogi na drugą stronę. Droga ma mieć tradycyjny charakter, po jednym pasie w każdym kierunku – mówi starosta Tadeusz Dzwonkowski.
Prace będą kosztowały 35 milionów złotych. Wykona je konsorcjum firm: Trakcja PRKiI SA (lider), Masfalt sp. z o.o. oraz AB Kauno Tiltai. Pierwsze roboty przy przebudowie skrzyżowania dróg krajowych 22 i 91 rozpoczną się w połowie marca przyszłego roku. Roboty przy przebudowie samej drogi pomiędzy Czarlinem a Knybawą rozpoczną się na przełomie 2018 i 2019 roku.
Więcej na ten temat posłuchaj tutaj:
Sylwester Pięta/hb