W najbliższą niedzielę odbędzie się czwarta edycja AmberExpo Półmaraton Gdańsk. Zatem jest okazja, aby opisać kilka faktów dotyczącej połówki maratońskiej. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że półmaraton jest naprawdę sporym wyzwaniem. Oczywiście dla osób rozpoczynających swoją przygodę z bieganiem, pokonanie dystansu 21 km i 097,5 m jest czymś z granic fantazji.
Jednak półmaraton to dystans, który ma sporo uroku i wbrew pozorom nie jest taki trudny, jakby się mogło wydawać. Najczęściej startują w nim biegacze ze sporym doświadczeniem biegowym oraz osoby, dla których dystans 10 km jest za krótki, a maraton za długi.
Biegacze, którzy nie biegli jeszcze półmaratonu, a mają za sobą ukończone dychy oraz na treningach biegają po 10 km, naprawdę nie mają się czego bać. Klasycznej ściany jak to bywa na maratonie, tutaj nie doświadczymy. Wystarczy pierwszą część biegu pobiec spokojniej, a reszta kilometrażu minie nam zdecydowanie szybciej.
Pierwsze Mistrzostwa Świata w półmaratonie odbyły się w 1992 roku w Wielkiej Brytanii. Od 2010 roku rozgrywane są co dwa lata.
Półmaraton nie jest dyscypliną olimpijską, lecz jedynie konkurencją rozgrywaną podczas lekkoatletycznych Mistrzostwa Świata czy Europy na dystansie 21 km i 097.5 m.
Rekordzistą świata jest Zersenay Tadese z Erytrei, który 21 marca w 2010 roku pokonał połówkę w 58 minut i 23 sekundy. Wśród pań prym wiedzie Kenijka Joyciline Jepkosgei, która w tym roku przebiegła półmaraton w 1 godzinę, 4 minuty i 51 sekund.
Najszybszym Polakiem na powyższym dystansie jest Piotr Gładki z wynikiem 1:01:35, który jest niepokonany od 17 lat. Natomiast najlepszą Polką jest Katarzyna Kowalska, która w kwietniu ubiegłego roku nabiegała 1 godzinę i 10 minut.
Najstarszym polskim półmaratonem jest Bieg Lechitów w Gnieźnie, który rozgrywany był już 40 razy. Jego trasa biegnie z Ostrowa Lednickiego do Gniezna. Impreza służy upamiętnieniu historii początków państwa polskiego i promocji Gniezna jako pierwszej stolicy Polski.
Największym w Polsce biegiem na opisywanym dystansie jest Półmaraton Warszawski. Dwa lata temu podczas jubileuszowej edycji pobiegło 12 958 uczestników. Nie wiele mniejszą frekwencją może pochwalić się poznański półmaraton, którego rekord wynosi 11 347.
Również prestiżowy jest Półmaraton Philipsa w Pile. Odbywa się od 2000 roku, który wcześniej rozgrywany był na dystansie 15 km jako Pilska Piętnastka. Impreza ma rangę Mistrzostw Polski w Półmaratonie i organizowana jest zawsze w pierwszą sobotę września.
– co najmniej jeden z czterech półmaratonów: Warszawa, Poznań, Wrocław, Kraków.
– co najmniej jeden z trzech półmaratonów: Białystok, Grodzisk Wlkp., Piła.
– co najmniej jeden z trzech półmaratonów: Gdynia, Wałbrzych, Gniezno.
Komu uda się spełnić te wymagania, powinien na koniec roku wypełnić wniosek, który można znaleźć – Tutaj. Następnie wniosek trzeba wysłać 31 grudnia pocztą elektroniczną na lancman@wkbmeta.pl lub tradycyjnie na adres: Wojskowy Klub Biegacza Meta, ul. Sobieskiego 35, 42-700 Lubliniec. Trzeba również uiścić opłatę w wysokości 30 zł na konto WKB „Meta”.
Po sprawdzeniu i zatwierdzeniu otrzymanego wniosku, PSB nazwiska wyróżnionych biegaczy przedstawi na swojej stronie internetowej. Zdobywcy Korony Polskich Półmaratonów otrzymają pamiątkowy medal w etui, który zostanie wysłany pocztą w terminie do 25 lutego następnego roku.
Szczegółowe zasady otrzymania medalu za zdobycie Korony Półmaratonów Polskich można znaleźć – Tutaj.
W skład Korony Polskich Półmaratonów wchodzą: Półmaraton Gdynia, Półmaraton Warszawski, Półmaraton Poznański, Półmaraton Białystok, Półmaraton Słowaka (Grodzisk Wlkp.), Nocny Półmaraton (Wrocław), Półmaraton Wałbrzych, Półmaraton Philips’a (Piła), Półmaraton Lechitów (Gniezno), Półmaraton Królewski (Kraków).
Organizacyjnie zawody wypadają bardzo dobrze, a panującej atmosfery mogą pozazdrościć największe imprezy biegowe w Polsce. Najstarsze z nich to: Półmaraton Gochów, Półmaraton Ziemi Puckiej, Półmaraton Słowiński Rowy – Ustka.
Najbardziej prestiżowe połówki maratońskie na Pomorzu organizowane są od niedawna. Jeszcze kilka lat temu pomorskie cierpiało na deficyt imprez biegowych z prawdziwego zdarzenia. Na szczęście mamy AmberExpo Półmaraton Gdańsk i Onico Gdynia Półmaraton, które są w czołówce najlepszych zawodów biegowych w Polsce.
Wszystko wskazuje na to, że podczas niedzielnych zawodów zostanie poprawiony półmaratoński rekord frekwencji na Pomorzu. Natomiast frekwencja pomorskich półmaratonów na przestrzeni ostatnich pięciu lat – przedstawia się następująco:
1. ONICO Gdynia Półmaraton (2017) – 5857
2. AmberExpo Półmaraton Gdańsk (2015) – 3249
3. PKO Półmaraton Sopot (2015) – 1020
4. Półmaraton Ziemi Puckiej (2012) – 717
5. TriCity Trail Półmarton (2017) – 654
6. Pólmaraton Wyspy Sobieszewskiej im. Wincentego Pola (2013) – 386
7. Wdzydzki Półmaraton Stolema (2016) – 383
8. Półmaraton Gochów (2017) – 382
9. Bieg Nadwiślański Szlakiem Doliny Dolnej Wisły (2016) – 379
10. Słupski Półmaraton (2017) – 371