Ponad 3 tysiące uczniów z ponad 500 szkół wzięło we wtorek udział w pierwszym etapie V edycji ogólnopolskiego konkursu historycznego „Olimpiada Solidarności”. Celem konkursu jest pogłębienie wiedzy historycznej młodzieży szkół ponadgimnazjalnych. – Popularność konkursu z roku na rok jest coraz większa – mówi prezes fundacji „Centrum Solidarności”, organizującej konkurs, Danuta Kobzdej. – W pierwszej edycji udział wzięło 335 szkół, w tegorocznej mamy ich już ponad 500. Oglądamy statystyki i zdajemy sobie sprawę, że wiedza historyczna z lat 1956 – 1990 jest nadal niewystarczająca. Żeby wyjść temu na przeciw, postanowiliśmy zorganizować ogólnopolski konkurs, w którym do wygrania są m.in. indeksy na najlepsze uczelnie w Polsce, a także stypendia naukowe, które każdemu młodemu człowiekowi na pewno się przydadzą – dodaje.
ETAP OGÓLNOPOLSKI
We wtorek odbył się etap szkolny, w którym uczniowie z blisko 520 szkół pisali specjalny test. Jego wyniki okażą się wiążące przy etapie wojewódzkim. Przed finałem grupa 48 finalistów przyjeżdża do Gdańska na 3-dniową wizytę studyjną, podczas której młodzież bierze udział m.in. w warsztatach tworzenia krótkich form filmowych, autoprezentacji oraz zwiedza Gdańsk szlakiem historycznym. Nabyte umiejętności wykorzystają podczas egzaminu finałowego, do którego przystąpią już jako drużyna wojewódzka. Finał odbędzie się w przyszłym roku w Katowicach.
KONKURS TAKŻE DLA NAUCZYCIELI
W „Olimpiadzie Solidarności” mogą wziąć udział także nauczyciele, dla których również przewidziane są nagrody. – To była „moja” trzecia Olimpiada, w której jako opiekun wprowadziłem uczniów w sumie pięciu do finału. Po pierwsze, to satysfakcja dla mnie, ale też możliwość obserwowania jak uczniowie stopniowo „wchodzą” coraz bardziej w tematykę, która jest trudna i wymaga dużego nakładu pracy. Po drugie, to też niezła zabawa dla mnie, gdy trzeba „wgryzać” się w filmy, teksty piosenek, ilustracje. Po trzecie, wreszcie wartością dodaną jest oryginalny pomysł na wizytę studyjną w Gdańsku i jej przebieg, na zmienne każdorazowo miasto, które jest gospodarzem finału. Co jeszcze? Iza, moja tegoroczna finalistka, gdyby mogła, startowałaby w tym roku raz jeszcze – to chyba najlepsza rekomendacja – odpowiada Krzysztof Grzesiak, nauczyciel historii w liceum w Śremie w województwie Wielkopolskim.