1 grudnia obchodzimy Światowy Dzień Walki z AIDS. Na placu Przyjaciół Sopotu zapłonęła z tej okazji czerwona wstążeczka ułożona ze zniczy. To hold dla chorych na AIDS, a także dla tych, którzy nie zdołali wygrać z chorobą. Zespół ds. Realizacji Krajowego Programu Zapobiegania Zakażeniom HIV i zwalczania AIDS zorganizował także spotkanie informacyjne o historii epidemii HIV oraz sposobach jej zapobiegania.
Na Pomorzu leczenie antyretrowirusowe przechodzi 611 osób (w tym 5 dzieci). Około 100 osób pozostaje pod obserwacją. Koszt takiej terapii to 3200 zł miesięcznie, leczenie jest refundowane przez NFZ.
Głównym problemem w Polsce jest bardzo późne rozpoznanie zakażenia wirusem HIV. Rocznie w Gdańsku rozpoznaje się od 20 do 40 przypadków AIDS.
BOIMY SIĘ WIEDZIEĆ
– Kłopoty z późnym wykryciem zakażenia wirusem HIV wynikają z tego, że Polacy niechętnie robią sobie testy na jego wykrycie. Być może wynika to z niskiej tolerancji wobec osób zarażonych. Prawda jest taka, że zakażenie wirusem HIV można porównać do nadciśnienia – jest to choroba przewlekła, poddająca się kontroli. Osoba zarażona wirusem HIV, poddająca się leczeniu, może żyć dłużej niż osoba z nieleczonym nadciśnieniem. Zakażenie HIV budzi strach, a nie współczucie. Jednak to, co stygmatyzuje zakażenie HIV, to zachowanie prowadzące do zakażenia – mówił dr hab. med. Tomasz Smiatacz z Kliniki Chorób Zakaźnych GUMed.
Dominującą drogą zakażenia w Polsce są kontakty seksualne, a nosicielami – głównie młodzi mężczyźni. Organizatorzy podkreślają jednak, że warto przełamać tabu – rozmawiać i szerzyć wiedzę na temat tej epidemii XXI wieku. O wiele łatwiej jest bowiem zapobiegać, niż leczyć.
W sobotę 2 grudnia w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej przy ul. Starowiejskiej 50 w Gdyni można bezpłatnie i anonimowo przebadać krew pod kątem wykrycia wirusa HIV.
Zobacz zwycięski film Pomorskiego Festiwalu Krótkich Filmów o HIV (Gdynia, 29.11.2016) autorstwa uczniów ZSZiO w Kartuzach.
hb