Zamiast ul. Dąbrowszczaków w Gdańsku będzie ul. Lecha Kaczyńskiego, zamiast Józefa Wassowskiego – ul. Anny Walentynowicz. Wojewoda pomorski Dariusz Drelich specjalnym zarządzeniem zmienił nazwy ponad 20 ulic na Pomorzu. Tych, których nazw nie zmieniły samorządy.
Nadawanie i zmienianie nazw ulic to zadanie samorządów. Ustawa dekomunizacyjna zakłada jednak, że jeśli władze gmin nie zdecydują się na zmianę patronów wskazanych przez Instytut Pamięci Narodowej, obowiązek przechodzi na reprezentanta rządu w regionie – czyli wojewodę.
SPECJALNE ZARZĄDZENIE
22 ulice w województwie pomorskim nie zmieniły swoich nazw po wejściu w życie ustawy dekomunizacyjnej. Sytuacja dotyczy kilkunastu gmin w regionie. To, czego nie zrobiły gminy, zrobi Dariusz Drelich specjalnym zarządzeniem.
SIEDEM ULIC W GDAŃSKU
Oznacza to, że nazwy będą zmienione odgórnie po konsultacji z Instytutem Pamięci Narodowej. W tej chwili wiadomo, jak przemianowanych zostanie siedem ulic w Gdańsku i jedna w Chojnicach – mówi wojewoda Dariusz Drelich.
– Ulica Dąbrowszczaków zmienia nazwę na prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Mariana Buczka na Jana Styp-Rekowskiego, Wincentego Pstrowskiego na Henryka Lenarciaka, Leona Kruczkowskiego na Ignacego Matuszewskiego, Stanisława Sołdka na Kazimierza Szołocha, Józefa Wassowskiego na Anny Walentynowicz, a Franciszka Zubrzyckiego na Feliksa Selmanowicza „Zagończyka”. Z kolei w Chojnicach ulica Stanisława Rolbieckiego zmienia nazwę na ulicę Rotmistrza Witolda Pileckiego – wylicza wojewoda.
CZĘŚĆ GDAŃSZCZAN PROTESTUJE
Ustawa dekomunizacyjna objęła łącznie 135 miejsc na Pomorzu – głównie są to ulice. 113 z nich zostało przemianowanych, pozostałe 22 czekają na zmiany zarządzeniem wojewody. Na to nie chce się zgodzić część gdańszczan.
Więcej na ten temat w materiale Aleksandry Nietopiel:
an/mili/mmt