Ponad 100 prac Zdzisława Beksińskiego (fotografii, fotomontaży i grafik komputerowych oraz pokazy VR) będzie można obejrzeć podczas wystawy w dniach 5 stycznia – 4 lutego w Teatrze Szekspirowskim. Wystawie „Beksiński Nieznany” towarzyszy multimedialny wykład o Zdzisławie Beksińskim, oparty o archiwalne materiały związane z artystą. Ponadto w Instytucie Kultury Miejskiej 10 stycznia odbędzie się projekcja filmu dokumentalnego o rodzinie Beksińskich.
Większość osób kojarzy twórczość Beksińskiego głównie z obrazami pierwszego okresu fantastycznego oraz późnego warszawskiego. Warto jednak pamiętać, że twórca zaczynał od fotografii, a po 1997 roku działał również w obszarze fotomontażu i grafiki komputerowej. I właśnie tę „nieznaną” cząstkę Beksińskiego chcą pokazać organizatorzy wystawy.
TWÓRCZOŚĆ BEKSIŃSKIEGO PRZEZ PRYZMAT RÓŻNYCH RODZAJÓW SZTUKI
Uzupełnieniem wystawy będzie wykład multimedialny, który pozwoli prześledzić całą drogę twórczą Beksińskiego – od lat dziecięcych aż po ostatni namalowany przez niego obraz. Omawia również style i kierunki, w jakich działał artysta oraz przedstawia jego wypowiedzi i prace z poszczególnych okresów twórczości.
Wykład da możliwość przyjrzenia się twórczości Beksińskiego oraz jej recepcji przez pryzmat sztuk wizualnych, filmu oraz muzyki. Będzie też szansą do zapoznania się z tematem analizy dzieła sztuki. Nakreśli sylwetkę artysty nie tylko na podstawie jego dzieł, ale również poprzez przyjęcie szerszej perspektywy. Omówi istotne kierunki w sztuce XXI i XX wieku – jak impresjonizm, surrealizm, abstrakcja, socrealizm, pop-art oraz nawiąże do twórczości innych artystów: Jana Vermeera, Arnolda Böcklina, Salvadora Dali, Artura Grottgera, Tadeusza Brzozowskiego czy Andy’ego Warhola. Wykład będzie też okazją do dyskusji na temat twórczości i postawy życiowej Zdzisława Beksińskiego z Ewą i Januszem Baryckimi, którzy znali artystę osobiście i od lat badają i dokumentują jego twórczość.
Wykład poprowadzi Ewa Barycka z Fundacji „Beksiński” – kuratorka wystawy.
Zdzisław Beksiński (1929-2005) to znakomity polski fotografik, malarz, rzeźbiarz oraz rysownik. Ukończył architekturę na Politechnice Krakowskiej. Działalność artystyczną rozpoczął na początku lat 50. jako fotografik, potem zajął się rysunkiem, rzeźbą i malarstwem. W latach 70. i 80. stał się popularny zarówno w kraju, jak i za granicą. Wówczas też ukształtował się jego charakterystyczny, wizyjny sposób obrazowania, nazywany okresem fantastycznym. Jego obrazy pokazywane były w prestiżowych galeriach we Francji, w Niemczech, Włoszech czy Japonii.
bilety na wykład:
20 zł (zwiedzanie Wystawy w cenie biletu)
12 zł (dodatkowy wykład dla zorganizowanych grup szkolnych – maks. 60 osób, w ustalonym terminie + zwiedzanie Wystawy w cenie biletu)
„Beksińscy”. Album wideofoniczny w reżyserii Marcina Borchardta to niezwykła opowieść o losach Zdzisława, Zofii i Tomka, zrekonstruowana z prywatnych, nigdy wcześniej w takiej formie niepublikowanych, materiałów z archiwum rodziny Beksińskich. Pokaz filmu odbędzie się 10 stycznia o godz. 18.00 w Instytucie Kultury Miejskiej w ramach cyklu artBiografie, który poświęcony jest artystom chcącym zmieniać świat, kanony artystyczne i postawy społeczne. W dyskusji po filmie wezmą udział Magdalena Grzebałkowska i Marcin Borchardt. Spotkanie poprowadzi Przemysław Rydzewski.
ROZMOWA Z MAGDALENĄ GRZEBAŁKOWSKĄ
Historia przedstawiona w filmie „Beksińscy”. Album wideofoniczny, rozpoczyna się w Sanoku, miejscu urodzenia wybitnego polskiego malarza – Zdzisława Beksińskiego i opowiada o jego skomplikowanej relacji z cierpiącym na depresję i podejmującym wielokrotnie próby samobójcze synem, Tomkiem. Dokumentalny dramat rodzinny precyzyjnie zrekonstruowano z prywatnych, nigdy wcześniej w takiej formie niepublikowanych, dźwiękowych, filmowych i fotograficznych materiałów archiwalnych, pochodzących w większości ze zbiorów samych Beksińskich. Przez niemal pół wieku Zdzisław Beksiński dokumentował całkowicie prozaiczne, codzienne życie swojej najbliższej rodziny. Robił to w rozmaitej formie – pisał listy, fotografował, prowadził dziennik foniczny, kręcił amatorskie filmy. Ten szalenie osobisty, pozbawiony jakichkolwiek znamion autokreacji, rodzinny pamiętnik robi szokujące wrażenie, szczególnie gdy codzienną egzystencją Beksińskich wstrząsają problemy Tomka. Poczucie autentyzmu, które doświadcza widz filmu, jest przeżyciem jedynym w swoim rodzaju.
Spotkaniu towarzyszyć będzie rozmowa ze scenarzystą i reżyserem filmu, Marcinem Borchadtem oraz autorką powieści „Beksińscy”. Portret podwójny, na podstawie której powstał scenariusz filmu, Magdaleną Grzebałkowską. Prowadzenie: Przemysław Rydzewski.
Data: 10 stycznia, godz. 18.00
Miejsce: Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40
Wydarzenie na Facebooku: www.facebook.com/events/164491670833005/
Partner: Docs Against Gravity